W niedzielę (1.09), z inicjatywy papieża Franciszka, przypada Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia oraz rozpoczęcie „Czasu dla Stworzenia”. Tego dnia na placu przed kościołem przy Sandomierskiej będzie miał miejsce Obrzęd błogosławieństwa zwierząt.
„Prawodawca liturgiczny pozwala praktykować zwyczaj upraszania dla zwierząt Bożego błogosławieństwa, które służą człowiekowi, a ich właścicielom i opiekunom przynoszą pewną pociechę” – informuje parafia.
Rozpoczęcie obrzędu o godz. 16.30. Warto dodać, że to jedno z nielicznych miejsc, gdzie można wziąć w nim udział.
Jak informują źródła kościelne, „zgodnie z planem Boga Stwórcy wiele zwierząt w pewien sposób uczestniczy w życiu ludzi; służą im pomocą w pracy, dostarczają pożywienia, a czasami przynoszą pewną pociechę. Stąd też w pewnych okolicznościach, np. w dniu jakiegoś Świętego, zachowany był zwyczaj upraszania dla zwierząt szczególnego Bożego Błogosławieństwa”.
Na wsiach święci się głównie zwierzęta gospodarskie, nie brakuje koni, krów czy owiec. W miastach natomiast parafianie przychodzą głównie z psami, kotami, czasami z ptactwem. Szafarz (ksiądz) wykona po liturgii znak krzyża i pokropi wodą święconą obecnych i zwierzęta.
