Projekt „Odpowiedzialni za siebie” ma wspierać młodych ludzi w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnego świata. Tematyka spotkań będzie dotyczyła m.in. uzależnienia od mediów społecznościowych, hejtu, problemów z alkoholem i narkotykami czy presji rówieśniczej. Rozmowy będą miały charakter edukacyjny, ale także mają na celu wsparcie młodzieży w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji.
– Światem młodych ludzi rządzą media społecznościowe, a te często tworzą nierzeczywisty obraz rzeczywistości. Chwalimy się idealną figurą, wakacjami pod palmami, markowymi rzeczami, idealnym związkiem. Porównując się do influencerów, zastanawiamy się, czy tylko nasze życie jest pasmem porażek? Czy to z nami jest coś nie tak? Wcześniej się rozmawiało między sobą o problemach dnia codziennego. Dziś najlepszym przyjacielem stała się tabletka na znieczulenie rzeczywistości – mówią pomysłodawczynie i koordynatorki projektu Katarzyna Plucińska oraz Marta Gutkowska.
Na cykl składają się cztery bloki tematyczne. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu zagadnieniu. Organizatorzy chcą, aby spotkania były przestrzenią do otwartej rozmowy bez ocen i krytyki. – Chcemy pokazać, że z każdej, nawet najcięższej sytuacji jest wyjście – trzeba tylko zdobyć się na odwagę i wziąć za siebie odpowiedzialność – dodają organizatorki.
Najpierw o uzależnieniach
Gośćmi specjalnymi pierwszego spotkania, które odbędzie się w czwartek 20 lutego będą Michał Koterski oraz dr Maria Banaszak. Aktor podzieli się swoimi doświadczeniami z walki z uzależnieniem oraz opowie o życiu w trzeźwości. Dr Maria Banaszak to ekspertka w dziedzinie terapii uzależnień, w mediach społecznościowych znana jako „Pani od narkotyków”. To współautorka książki „Hajland. Jak nie zgubić dziecka w świecie narkotyków i dopalaczy”.

– Większość naszych młodych pacjentów nigdy poważnie nie rozmawiała z żadnym dorosłym o narkotykach. Ani w szkole, ani w domu. Edukacja narkotykowa sprowadza się na ogół do hasła „narkotyki to zło” – pisze dr Maria Banaszak w swojej książce.
Wstęp dla każdego
Jak przekazują Młyny Rothera, z uwagi na bardzo duże zainteresowanie spotkaniem skierowanym do szkół (odbędzie się o godz. 13, nie ma już wolnych miejsc), zorganizowano dodatkowe wydarzenie. Na godzinę 17 zaproszono jest nie tylko młodzież, ale również rodziców, opiekunów, nauczycieli czy pedagogów – wszystkich zainteresowanych poruszaną tematyką. Bilet wstępu kosztuje 10 zł.
