Duża część punktów w galeriach handlowych pozostaje otwarta, a korzystanie z nich było i jest bezpieczne- zwraca uwagę Polska Rada Centrów Handlowych.
– Galerie handlowe są bezpieczne – z danych zgromadzonych przez PRCH wynika, że odnotowane zakażenia wśród pracowników są marginalne – poniżej jednego promila, bez transmisji na współpracowników, czy klientów. Apelujemy o uruchomienie centrów handlowych, tak szybko jak tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Branża pilnie potrzebuje przemyślanej formy wsparcia, którą jest m.in. możliwość prowadzenia działalności w tak ważnym dla branży i konsumentów okresie przedświątecznym z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa epidemicznego - podkreśla Radosław Knap, Dyrektor Generalny, Członek Zarządu PRCH.
Mimo ograniczeń nadal można realizować zakupy spożywcze, kupić lekarstwa, jedzenie dla zwierząt, materiały budowlane, a nawet najnowszą gazetę w kiosku lub książkę w księgarni. Otwarte pozostają także salony fryzjerskie, kosmetyczne czy optyczne. Banki, poczty i firmy kurierskie dalej świadczą swoje usługi. Także zmotoryzowani klienci mogą swobodnie korzystać ze stacji paliw, warsztatów i sklepów motoryzacyjnych.
Pełna lista otwartych i zamkniętych placówek
Otwarte placówki handlowe
- sklepy spożywcze i hipermarkety,
- drogerie,
- apteki,
- kioski,
- księgarnie,
- sklepy budowalne,
- sklepy zoologiczne,
- salony operatorów telekomunikacyjnych,
- sklepy motoryzacyjne,
- stacje paliw.
Otwarte placówki usługowe
- salony fryzjerskie,
- salony kosmetyczne,
- salony optyczne,
- przychodnie,
- placówki banków,
- placówki pocztowe i firm kurierskich,
- placówki ubezpieczycieli,
- warsztaty,
- myjnie samochodowe,
- ślusarze,
- punkty krawieckie,
- pralnie,
- restauracje i bary szybkiej obsługi – wydawanie posiłków w dostawie i na wynos.
Zamknięte placówki handlowe
- sklepy odzieżowe,
- sklepy obuwnicze,
- sklepy meblarskie i z wyposażeniem wnętrz,
- sklepy jubilerskie i z dodatkami,
- sklepy RTV AGD,
- sklepy sportowe,
- sklepy z grami i zabawkami.
Zamknięte placówki usługowe
- punkty fotograficzne,
- kantory,
- kwiaciarnie,
- biura podróży,
- kina.
Polska Rada Centrów Handlowych stoi na stanowisku, że ograniczenie działalności galerii handlowych jest nieuzasadnione. W związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń epidemicznych Polacy wyraźnie rzadziej odwiedzali centra handlowe. Trend ten był widoczny jeszcze przed ograniczeniem działalności obowiązującym od 7 listopada. Średnia odwiedzalność obiektów handlowych w październiku br. była prawie o 30 proc. niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, a pod koniec października niższa prawie o połowę.
