MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W doborowym towarzystwie

Paweł Antonkiewicz
Już nie tylko „Krzywousty” i „Staszic” z Nakła ujęci zostali na rankingowej liście najlepszych szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku dołączyła do nich „Żegluga”.

Już nie tylko „Krzywousty” i „Staszic” z Nakła ujęci zostali na rankingowej liście najlepszych szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku dołączyła do nich „Żegluga”.

<!** Image 2 align=none alt="Image 184189" sub="Fot. Michał Hopfinger">- W pierwszym rankingu dla techników przed rokiem zajęliśmy 21 miejsce wśród najlepszych szkół tego typu w województwie, teraz plasujemy się na 29 pozycji. Na taki wynik zapracowali przede wszystkim uczniowie naszych dwóch techników: Handlowego i Informatycznego. Odsetek osób, które zdały egzaminy zawodowe wyniósł u nas 65,1 procent, przy średniej wojewódzkiej 63,7. To dla nas powód do zadowolenia, bo naukę podejmują u nas uczniowie o zróżnicowanym poziomie - informuje Alicja Czubak, dyrektorka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica, które prowadzi też Technikum Ekonomiczne.

W „Żegludze” zadowoleni

Na 39 miejscu listy (w województwie ujęto na niej 50 szkół) znalazł się Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej, w którym, podobnie jak w innych szkołach zawodowych, uczniowie oprócz matury zdają też wymagające egzaminy zawodowe.

- Możemy być z nich zadowoleni, w Technikum Żeglugi Śródlądowej na 34 zdających poradziło sobie z nim 29, co daje średnią 87,2 procent przy przeciętnej krajowej 85,2. W Technikum Mechanicznym na 47 osób kwalifikacje zawodowe potwierdziło 41 naszych absolwentów. Średnia wyniosła 84,62, podczas gdy w województwie 64,81, a w kraju 61,7 - mówi Rafał Woźniak, dyrektor „Żeglugi”.

Bez olimpijczyków

I Liceum Ogólnokształcące im. Krzywoustego na liście najlepszych w kraju jest po raz dziewiąty, w tym roku, podobnie jak w poprzedzającym na pozycji 400+. W województwie znalazł się na 33 miejscu w województwie.

- W tym roku nie mieliśmy olimpijczyków, a miejsce na liście zawdzięczamy wynikom egzaminu maturalnego. Podobnie jak w minionych latach są lepsze od przeciętnych w województwie kujawsko-pomorskim, a 85 procent naszych absolwentów podjęło studia, głównie na uczelniach publicznych - mówi Paweł Darul, dyrektor „Krzywoustego”. <!** reklama>

Wynikami matur, które łatwo porównać z osiągnięciami innych szkół, bo wszędzie wymogi były takie same, szkoła rzeczywiście może się chwalić. Zdawalność z poszczególnych przedmiotów w liceum, w porównaniu z przeciętną w województwie wyniosła: język polski podstawowy 62,8 proc. i 59,4, rozszerzony 74,4 i 63,3; matematyka podstawowy 53,3 i 52,7, rozszerzony 53,3 i 52,7; biologia podstawowy 53,8 i 49,5, rozszerzony 63,8 i 54,8; chemia podstawowy 54,7 i 47,6, rozszerzony 63,6 i 54.

Warto wiedzieć:

  • Organizatorami rankingu od trzynastu lat są dziennik „Rzeczpospolita” i miesięcznik „Perspektywy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!