MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Ciechocinku działa izolatorium dla chorych na COVID-19. Kto tam trafia?

pk
archiwum
W Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA „Orion” w Ciechocinku działa pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim izolatorium dla osób zakażonych koronawirusem. Czym jest izolatorium i kto tam trafia?

W Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA „Orion” w Ciechocinku działa pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim izolatorium, w którym jest 128 wolnych miejsc, a obecnie przebywają tam 22 osoby.

Czym jest izolatorium dla chorych na COVID-19?

- Izolatorium to miejsce dla chorych na COVID-19, którzy przechodzą tę chorobę łagodnie, ale są źródłem zakażenia dla innych osób - wyjaśnia Adrian Mól, rzecznik prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Kto będzie kierowany do izolatorium?

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu niewymagające hospitalizacji,
  • osoby u których podejrzewa się chorobę (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
  • osoby, którym lekarz zlecił izolacje w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale nie mogą podać się jej w miejscu zamieszkania.

Jak wygląda pobyt w izolatorium?

- Stan zdrowia pacjentów przebywających w izolatorium musi być monitorowany przez personel medyczny, a przynajmniej dwa razy ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanymi czuwa również lekarz, który wizytuje pacjentów lub udziela im teleporady medycznej np. przez telefon - informuje Adrian Mól.

Każdy pacjent musi mieć zapewnione: osobne pokoje z łazienką, opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, trzy posiłki dziennie.

Koszt pobytu pacjenta pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jaka placówka może stać się izolatorium?

Wojewoda będzie wskazywał miejsca izolatoriów, które będą zmieniane. W izolatoria mogą zmieniać się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Aby stać się izolatorium każdy z tych obiektów musi spełnić warunki wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Hotele dla medyków

Ponadto, w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonują trzy hotele dla medyka, które zapewniają 188 wolnych miejsc dla lekarzy i kadry szpitali, którzy na co dzień walczą o zdrowie i życie pacjentów zakażonych koronawirusem: Hotel „Daglezja” w Przysieku, Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie oraz „Invest-Hotel” w Grudziądzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski