https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy znikają garażowiska

Wojciech Mąka
Bydgoski ratusz walczy z garażowiskami w mieście. Tak się zawziął, że zaczął wypowiadać umowy nawet tam, gdzie decyzja o likwidacji blaszaków jeszcze nie zapadła.

Bydgoski ratusz walczy z garażowiskami w mieście. Tak się zawziął, że zaczął wypowiadać umowy nawet tam, gdzie decyzja o likwidacji blaszaków jeszcze nie zapadła.

<!** Image 3 align=none alt="Image 205156" sub="Czy znikną blaszaki przy Dunikowskiego na Wyżynach? Ratusz jeszcze nie zdecydował Fot.: Tomasz Czachorowski">

Posiadacze garaży przy ul. Dunikowskiego nie wiedzą, co mają robić. Czytelniczka (nazwisko do wiad. red.) opowiada: - Półtora roku temu kupiliśmy przy tej ulicy garaż za 12 tys. zł. Niedawno dostaliśmy z Urzędu Miasta pismo z wypowiedzeniem umowy. Polecono nam rozebrać garaż do 1 marca tego roku. Inny posiadacz garażu w tym kompleksie dostał z kolei wypowiedzenie z datą 1 kwietnia. Wysłaliśmy do ratusza pismo w prośbą o przedłużenie dzierżawy miejsca. Odpowiedzi nie ma. Na razie niczego nie ruszamy, bo nie wiemy, jak to się skończy. To o tyle idiotyczna sytuacja, że inni właściciele blaszaków przy Dunikowskiego w ogóle nie dostali wypowiedzenia umów i nakazów rozbiórki.

Kompleks w tym miejscu składa się z 72 blaszaków. O ich likwidacji zaczęto mówić, kiedy oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy zainteresował się kupnem stojącego obok obiektu. Wstępne plany funduszu zakładają także powiększenie nowej siedziby o dodatkowy budynek oraz przygotowanie co najmniej kilkudziesięciu miejsc parkingowych dla klientów. Kupna nie sfinalizowano, bo NFZ nie ma jeszcze pieniędzy na inwestycję.

- Decyzja o zlikwidowaniu garażowiska przy Dunikowskiego jeszcze nie zapadła - podkreśla Maria Drabowicz, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Na razie byliśmy na miejscu i analizujemy tę sytuację.

<!** reklama>

Skąd zatem wypowiedzenie umowy? Na to pytanie wczoraj w UM nikt nie potrafił odpowiedzieć.

Tymczasem miasto na dobre wzięło się za likwidowanie blaszanych garażowisk. Nie szpecą już okolicy przy ul. Nasypowej - co tam będzie, nie wiadomo, bo zwrotu tej działki zażądał od miasta spadkobierca dawnych właścicieli. Sprawa wciąż się toczy.

Zamiast garażowiska przy ul. Księżycowej i Wrzesińskiej jest już park. Trwa likwidacja blaszaków przy ul. Hutniczej. Niebawem - według zapowiedzi ratusza - zniknie garażowisko na Szwederowie przy ul. Chorwackiej. Tam w kolei przewidziano teren pod obiekty usługowe.

- Sukcesywnie usuwamy blaszane garaże z mapy miasta - mówi dyrektor Maria Drabowicz. - Nie można jednak tego zrobić od razu, rewolucyjnie...

Dlatego wciąż nie jest znana przyszłość garaży między ul. Kołobrzeską a Kamienną na Bartodziejach.

Likwidowane garaże mają zastąpić eleganckie parkingi wielopoziomowe. Miejska Pracownia Urbanistyczna przewidziała już nawet prawie 40 miejsc pod nie.

- Na terenie całego miasta jest ich dosyć dużo - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor MPU. Pojawiają się jednak problemy. Dyrektor MPU wyjaśnia: - Budowa tych parkingów nie jest zadaniem własnym gminy i jest zależna od woli potencjalnych inwestorów. Takim inwestorem mogą być np. spółdzielnie mieszkaniowe, zwłaszcza w obszarach skoncentrowanej zabudowy wielorodzinnej.

Parkingi mogą powstać praktycznie na terenie wszystkich części miasta. Tyle że inwestorzy się nimi nie interesują.

- Mamy przygotowane dwa duże tereny pod parkingi wielopoziomowe w Fordonie, przy ul. Kiedrowskiego i GOPR-u - mówi Maria Drabowicz. - Przygotowaliśmy i ogłosiliśmy oferty. Niestety, nikt chętny do ich budowy się nie zgłosił.

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu W Bydgoszczy znikają garażowiska
L
Leming
Mam "szczęście" być jednym z użytkowników przedmiotowych garaży przy ul. Dunikowskiego i doskonale wiem co się wokół nich dzieje już od dobrych czterech lat.
Wszystko zaczęło się od chwili, gdy ADM postanowił wykorzystać na swoją siedzibę budynek po pawilonie usługowo-handlowym i rozpoczął jego adaptację po uprzednim wyrzuceniu dotychczasowych dotychczasowych najemców. Po częściowej przebudowie, roboty wstrzymano a ADM zrezygnował ze swego pomysłu i od tego czasu budynek stoi pusty i niszczeje, jednocześnie generuje koszty i straty z tytułu jego niewykorzystania.
Swoją drogą radzę NFZ-towi zainteresować się stanem tego budynku, gdyż może on nadawać się tylko do rozbiórki. A skąd NFZ będzie miał na budowanie sobie nowej siedziby, gdy obecnie nie starcza na zapewnienie społeczeństwu podstawowej opieki zdrowotnej?
Inna sprawa, to lokalizacja, która na pewno nie sprzyja umiejscowieniu szacownego NFZ z uwagi na dojazdy uliczkami osiedlowymi z wszelkimi ograniczeniami dla ich charakteru, a także odległe położenie od centrum miasta i komunikacji kolejowej i autobusowej - bo działalność NFZ dotyczy całego regionu kujawsko-pomorskiego.
Jeśli chodzi o estetykę tych garaży, to miasto stawiało takie wymagania i zatwierdzając przedstawiony projekt i zgodnie z tym garaże zostały wybudowane.
Niech przedstawiciele UM nie mydlą na oczu, że zaproponują nam nowe miejsca parkingowe - mieszkańcy tego osiedla dobrze orientują się jak wygląda rzeczywistość.
Myślę, że władze naszego miasta nie liczą się z problemami codziennego życia mieszkańców osiedli i swoimi nieprzemyślanymi decyzjami jeszcze je pogarszają.
A może w tym działaniu UM jest tzw. "drugie dno", bo przecież po wyrzuceniu garaży i przy jednoczesnym wycofaniu się NFZ z planowanego zakupu, znajdzie się jakiś biznesmen, który będzie wiedział co z tym fantem zrobić i jednocześnie dobrze zarobić !!!!
m
mieszkaniec
jeżeli już chcą zlikwidować garaże to należy się właścicielą odszkodowanie w minimalnej kwocie 10 tysięcy od sztuki
w
wybe
a blaszaki np.wzdłuż ul. Kamiennej wystarczy czasem przemalować . Mieszkam tam ponad 30 lat i tego nie widziałam. Na co są przeznaczane opłaty użytkowników?
w
wybe
......i sprzedawać po 20-30 tysięcy zł.
n
niki
Blaszaki są spadkiem po erze PRL , zero estetyki idylla zaścianka Panów ,,JASIÓW, ZBYSIÓW MECHANIORÓW że ch ,ch .Place pod nimi są w 100% zanieczyszczone. Należy w ich miejsce pobudować coś normalnego rodem 21 wieku .
U
Ula
Jeżeli są bloki, to powinny być zapewnione miejsca parkingowe i garaże dla samochodów. U nas w Bydgoszczy wszystko jest ś bez pomyślenia (dyrektor, który ma taką wizję posiada garaż w swojej willi). Nikogo nie interesuje los właścicieli pojazdów mieszkających w blokach lub kamienicach.
w
wybe
Nic nie tworzyć tylko likwidować bo to mniej albo nic nie kosztuje!
b
bydgoszczanka
NFZ niech się raczej likwiduje a nie rozbudowuje. Po co tyle ludzi w tej placówce do obliczania wydatków na leczenie????
A
Agata O.
Ulica Chorwacka to Wzgórze Wolności, nie Szwederowo. Byłoby miło gdyby dziennikarze bydgoskiej gazety znali podział miasta.
X
XXX
Samochodow przybywa, a miejsc ubywa i nic nie przybywa. Miasto powinno najpierw sie zastanowic nad jakimis planami powiekszenia miejsc parkingowych i miec juz chetnych inwestorow, a pozniej brac sie za blaszaki i tak dalej. A nie kasujemy cos, a pozniej szukamy sobie kogos kto moze zajmie sie budowa nowych garazy.
s
sarna
Najłatwiej zlikwidować wszystkie "brzydkie" garaże -ale gdzie parkować? Będziemy pamiętać przy wyborach.! Garażowicze,działkowcy, emeryci łączcie się!!!!
P
PAJĄK
Ludzie czy wy jesteście ślepi i głusi ? ? ?

Wypowiadają wam umowy bo jest deweloper i bedzie budował blok

Świeża kasa będzie płynęła do urzędu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zapłać za rozebranie 100 tys to rozbiorę

Od razu im dupska zmiękną buhahahahahah
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski