https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy uczczono pamięć o pomordowanych Żydach [zdjęcia]

Paweł Kaniak
W Bydgoszczy upamiętniono Żydów, którzy stracili życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Okazją do tego był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Bydgoskie obchody zorganizowały Młyny Rothera, Teatr Polski oraz IPN.  Więcej zdjęć ►►►
W Bydgoszczy upamiętniono Żydów, którzy stracili życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Okazją do tego był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Bydgoskie obchody zorganizowały Młyny Rothera, Teatr Polski oraz IPN. Więcej zdjęć ►►► Dariusz Bloch
W Bydgoszczy upamiętniono Żydów, którzy stracili życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Okazją do tego był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Bydgoskie obchody zorganizowały Młyny Rothera, Teatr Polski oraz IPN.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

27 stycznia na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ustanowione przez ONZ święto obchodzone jest w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Z tej okazji, w miejscu, w którym stała kiedyś bydgoska synagoga (u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza) złożono kwiaty i kamienie - żydowskie symbole nieprzemijającej pamięci. Na Placu Teatralnym odbyła się ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów. Obchody zostały zorganizowane przez Młyny Rothera, we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i Delegaturą IPN w Bydgoszczy.

- Zależy nam na kultywowaniu pamięci o bydgoszczanach, którzy chodzili po tych samych ulicach i mijali te same miejsca, które my mijamy dzisiaj. Żydzi są częścią naszego lokalnego dziedzictwa, a ślad po tym, że nasze narody przez wieki były sąsiadami, jest obecny chociażby w naszym języku czy w naszej kuchni. Upamiętnienie ofiar Zagłady może być małym gestem o wielkiej mocy: to zabranie stanowiska i wyrażenie sprzeciwu wobec przejawom nienawiści i dyskryminacji. Pamiętając o przeszłości, możemy budować przyszłość, która jest oparta na dialogu i solidarności - mówi Kamila Burchart z Młynów Rothera.

Do 2 lutego w Młynach można oglądać wystawę fotografii życia codziennego Żydów, którzy do II wojny światowej związani byli z Bydgoszczą. Zdjęcia zostały pozyskane z Yad Vashem i United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski