W Bydgoszczy uczczono pamięć o pomordowanych Żydach [zdjęcia]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W Bydgoszczy upamiętniono Żydów, którzy stracili życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Okazją do tego był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Bydgoskie obchody zorganizowały Młyny Rothera, Teatr Polski oraz IPN.  Więcej zdjęć ►►►
W Bydgoszczy upamiętniono Żydów, którzy stracili życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Okazją do tego był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Bydgoskie obchody zorganizowały Młyny Rothera, Teatr Polski oraz IPN. Więcej zdjęć ►►► Dariusz Bloch
W Bydgoszczy upamiętniono Żydów, którzy stracili życie w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Okazją do tego był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Bydgoskie obchody zorganizowały Młyny Rothera, Teatr Polski oraz IPN.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

27 stycznia na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ustanowione przez ONZ święto obchodzone jest w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Z tej okazji, w miejscu, w którym stała kiedyś bydgoska synagoga (u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza) złożono kwiaty i kamienie - żydowskie symbole nieprzemijającej pamięci. Na Placu Teatralnym odbyła się ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów. Obchody zostały zorganizowane przez Młyny Rothera, we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i Delegaturą IPN w Bydgoszczy.

- Zależy nam na kultywowaniu pamięci o bydgoszczanach, którzy chodzili po tych samych ulicach i mijali te same miejsca, które my mijamy dzisiaj. Żydzi są częścią naszego lokalnego dziedzictwa, a ślad po tym, że nasze narody przez wieki były sąsiadami, jest obecny chociażby w naszym języku czy w naszej kuchni. Upamiętnienie ofiar Zagłady może być małym gestem o wielkiej mocy: to zabranie stanowiska i wyrażenie sprzeciwu wobec przejawom nienawiści i dyskryminacji. Pamiętając o przeszłości, możemy budować przyszłość, która jest oparta na dialogu i solidarności - mówi Kamila Burchart z Młynów Rothera.

Do 2 lutego w Młynach można oglądać wystawę fotografii życia codziennego Żydów, którzy do II wojny światowej związani byli z Bydgoszczą. Zdjęcia zostały pozyskane z Yad Vashem i United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie