To miały być najbardziej funkcjonalne urządzenia w mieście, jeżeli chodzi o korzystanie z miejskiej komunikacji. Infokioski zostały ustawione w 20 punktach miasta w ramach Inteligentnych Systemów Transportowych. Jak zapowiadali drogowcy, miały zdecydowanie ułatwiać podróż po Bydgoszczy dzięki możliwości wytyczenia docelowej trasy, wskazaniu najdogodniejszych połączeń linii autobusowych i tramwajowych. Można w nich także kupić bilety, łącznie z doładowaniem karty miejskiej. Niestety, te zapowiedzi nie do końca się potwierdziły.
Kartą nie zapłacisz
Okazało się bowiem, że niektóre funkcje tych urządzeń w ogóle nie zostały uruchomione i przynajmniej na razie nie będą. Chodzi o doładowanie Bydgoskiej Karty Miejskiej i możliwość uiszczenia opłaty kartą płatniczą.
Producentem infokiosków i ich serwisantem jest firma KZŁ. Dystrybucją biletów natomiast zajmuje się Mennica Polska. Aby skorzystać z możliwości płacenia kartą, potrzebny jest jeszcze bank, który przejąłby prowadzenie tych operacji.
Nie dogadali się
- Niestety, te trzy podmioty nie dogadały się, negocjacje nie przyniosły rezultatów - przyznaje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Mimo wielu długich rozmów nie udało się wypracować stanowiska, które umożliwiłoby wspólne wprowadzenie tych funkcji do infokiosków - dodaje.
Co jest powodem? - Przede wszystkim poważne rozbieżności o charakterze formalno-prawnym, dotyczące, między innymi własności, zabezpieczeń, oprogramowania, systemu wzajemnych rozliczeń, depozytów. W tym przypadku trzeba było jakoś rozdzielić te transakcje, a nikt nie chciał wziąć na siebie odpowiedzialności za obsługę tych operacji - tłumaczy rzecznik.
Na razie tylko bilety papierowe
Oznacza to zatem, że infokioski, których montaż kosztował grube pieniądze, służą jedynie do zakupu biletów papierowych.
- Nie spodziewaliśmy się, że będzie to aż takie skomplikowane - przyznaje Krzysztof Kosiedowski. - Wyciągnęliśmy już jednak odpowiednie wnioski. W związku z modernizacją systemu ITS rozpoczęliśmy przygotowania do wprowadzenia rozwiązań, które umożliwią płacenie kartą i zalogowanie się do Bydgoskiej Karty Miejskiej. Nie nastąpi to jednak szybciej niż przed zakończeniem umów, którymi obecnie jesteśmy związani - dodaje.
PRZECZYTAJ: Infokioski czekają - w czym mogą pomóc?
Bez problemu natomiast zapłacimy za bilety kartką w biletomatach, które stoją w kilkunastu miejscach w Bydgoszczy. Ich właścicielem jest Mennica Polska, która zajmuje także ich obsługą.
Jak to działa...?
Inna rzecz, że infokioski często w ogóle nie działają. Swoje, jak mówi rzecznik ZDMiKP, dokładają wandale, którzy je systematycznie niszczą.
- Jeszcze nigdy z tego urządzenia nie korzystałam. Nawet nie wiem, jak to działa. Czy ono w ogóle jest czynne? Odjeżdżam z tego przystanku codziennie o różnych porach dnia i jeszcze nie widziałam, żeby ktoś z tego korzystał - mówi pani Anna, którą spotykamy na przystanku autobusowym u zbiegu ulic Pięknej i Szubińskiej, w pobliżu którego stoi infokiosk.
- Kiedyś z ciekawości sobie to obejrzałem, ale chyba było popsute, bo na ekranie były takie kolorowe paski - dodaje kolejny pasażer, pan Waldemar.
Infokioski służą także do wyznaczenia trasy za pomocą aplikacji jakdojade.pl. Okazuje się, że z tym także bywa problem. - Próbowałem kiedyś z ciekawości wyszukać z infokiosku przy placu Poznańskim połączenia na Piaski. To, co mi się wyświetliło, wskazywało, że przede mną długa droga, głównie zresztą pieszo. Po co w mieście takie urządzenia, skoro są wadliwe i do niczego niepotrzebne? - mówi pan Jacek.
Przypomnijmy, że infokioski można znaleźć przy przystankach autobusowych i tramwajowych w następujących miejscach: przy szpitalu im. Biziela, na rondach Jagiellonów, Grunwaldzkim, Fordońskim, placu Poznańskim, placu Wolności, przy skrzyżowaniu ul. Solskiego i Skorupki, Solskiego i Ugory, Chodkiewicza i Sułkowskiego, Skłodowskiej-Curie i Jurasza, Fordońskiej i Kazimierza Wielkiego, Fordońskiej i Bałtyckiej, Gdańskiej i Kamiennej, Gdańskiej i Mickiewicza, Powstańców Wielkopolskich i Lelewela, Wojska Polskiego i Trasy Uniwersyteckiej, Szubińskiej i Pięknej, przy węźle Garbary, węźle Wyścigowa oraz Dworcu Bydgoszcz Główna.