Zobacz wideo: Uroczystości pogrzebowe Eugeniusza Siemaszki

Major Eugeniusz Siemaszko zmarł 31 grudnia o godzinie 23. Miał 93 lata, zasłużony dla Ojczyzny Żołnierz Wyklęty.
Eugeniusz Siemaszko urodził się w Wilnie. Podczas II wojny światowej działał w „Szarych Szeregach”, a następnie został żołnierzem Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Wileńskim w 1944 r. Po wojnie należał do młodzieżowej grupy niepodległościowej AK działającej na terenie Bydgoszczy.
Na początku listopada 1946 r. w pociągu Katowice–Gdynia, za stacją w Tczewie, patrol Wojsk Bezpieczeństwa Wewnętrznego chciał sprawdzić dokumenty dwóch 17-latków - Ryszarda Janukowicza ps. „Belami” i Eugeniusza Siemaszki, ps. „Bill”. Padły strzały. Siemaszko wspominał potem, że chciał odbić kolegę, w którego teczce żołnierze znaleźli pistolet. Postrzelony w brzuch zginął szeregowy WBW. Janukowicz i Siemaszko uciekli. Zostali dogonieni przez milicjanta i drugiego żołnierza z patrolu. Był aresztowany w Tczewie i skazany m.in. na karę śmierci, którą na mocy amnestii zamieniono na 15 lat więzienia.
Mjr Eugeniusz Siemaszko pełnił przez trzy kadencje funkcję prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska Wileńsko-Nowogródzkiego w Bydgoszczy.