Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy nie ma wolnych terminów na szczepienia przeciw COVID-19 aż do marca, ostatnie miejsca są w Ciechocinku

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Przychodnia przy ul. Łomżyńskiej w Bydgoszczy - 22.01.2020
Przychodnia przy ul. Łomżyńskiej w Bydgoszczy - 22.01.2020 Dariusz Bloch
W czasie pierwszych godzin rejestracji osób powyżej 70. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19, w Polsce zapisało się ponad 150 tys. seniorów. System nie wytrzymał tak dużej liczby rejestrujących się, nierzadko dochodziło do absurdalnych zdarzeń, bo zostały już tylko pojedyncze terminy.

Czy grozi nam trzecia fala pandemii koronawirusa?

Rejestracja osób zainteresowanych przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19 powyżej 70. roku życia rozpoczęła się w piątek (22 stycznia 2021 r.) rano.

- Najpierw padła infolinia, potem się na nią dodzwoniłam – mówi bydgoszczanka pani Anna, która starała się zarejestrować swoją mamę. - W całym województwie było miejsce tylko w Ciechocinku. Zarejestrowałam mamę na 22 marca. Absurdalne jest to, że wcześniej moja koleżanka rejestrowała swoją babcię (86 lat). Jej babcia zostanie zaszczepiona 29 marca w Bydgoszczy!

Kolejny bydgoszczanin nie zostawiła suchej nitki na systemie rejestracji.
- Sprawna organizacja szczepień, to w tym kraju jednak Himalaje... Rodzice 70 plus, bez dostępu do profilu zaufanego, zdani na lokalne przychodnie lub infolinię. Po etapie rejestracji 80 plus w Bydgoszczy nie ostał się kamień na kamieniu, znaczy się szczepionka na szczepionce – twierdzi pan Adam. - W czwartek otrzymałem SMS od zaprzyjaźnionego lekarza dużej przychodni: „Spróbuj przez IKP lub infolinie, jak się nie uda to do nas, ale terminów wolnych nawet dla 80 plus nie mamy. Jak zwiększą dostawy to się odkorkuje.”

Pan Adam rano na spokojnie zadzwonił na infolinię. 989 niedostępna, ale znalazł też inny numer 22 626 29 89. Po kilku próbach i wyklikaniu na klawiaturze kilku cyfr odezwała się miła pani.

- Zgodnie z tym co wiedziałem, w Bydgoszczy do końca marca (tylko na taki termin mogą rejestrować) nie ma szans. „Możemy zapisać rodziców i jak się pojawią terminy, to się odezwiemy”, usłyszałem – relacjonuje pan Adam. - Po jej sugestii zaczęliśmy szukać. Wreszcie sukces! Solec Kujawski, prywatny gabinet, 24 marca. Jest, potwierdzenie! Seniorzy bez pomocy nie mają szans. To nie jest kraj dla starszych ludzi.

Inna czytelniczka poinformowała nas o tym, że mieszkańcy niektórych miasteczek i gmin chodzili po domach. Sporządzili listy kolejkowe.

- Chyba akcja gminy. Mama i tata się zapisali, mają terminy. Także dużo zależy od samorządu – uważa pani Agata.

Bydgoszczanin, mieszkaniec Kapuścisk, powiadomił nas, że w jego przychodni wystawiono kartonik.
- Wrzuciłem do niego karteczki z danymi mamy i taty, ale czy ktoś tego nie ukradnie? - zastanawiał się bydgoszczanin.

Sprawdziliśmy w kilku punktach szczepień czy seniorzy próbują zarejestrować się osobiście. Okazało się, że nie. Kolejek oczekujących nie było, tylko przed przychodnią na Łomżyńskiej stało kilka osób.

Seniorzy z Bydgoszczy pojadą na szczepienia za darmo

Ministerstwo Zdrowia zobowiązało samorządy lokalne do zorganizowania transportu na szczepienia.

- Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego transportu na szczepienie, muszą wskazać podczas rozmowy z pracownikiem termin i miejsce szczepienia. Transport na szczepienie umawia się pod numerem telefonu: 52 58 58 686. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 8-15. Transport obejmuje przejazd z domu do przychodni oraz powrót do domu po szczepieniu – informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy.

 

Kto może skorzystać z bezpłatnego transportu?

Zgodnie z zaleceniem wojewody, osoby niepełnosprawne oraz te, które mają problem z samodzielnym dotarciem do przychodni, mogą liczyć na darmowy dowóz do najbliższego punktu szczepień.
Bezpłatny dowóz na szczepienie przysługuje w konkretnych przypadkach dla osób:

  • w grupie 70 plus, mających trudności w poruszaniu, bez możliwości samodzielnego dotarcia na szczepienie;
  • posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniem.

Polecamy

Nazwa ul. Marszałka Ferdynanda Focha w Bydgoszczy pojawiła się w 1929 roku. Niemieccy okupanci przemianowali ją na Herman-Göring-Straße. W latach 1945-1948 przywrócono poprzednią nazwę, ale w 1948 komunistyczne władze nadały nową: Armii Czerwonej.Po upadku komunizmu postulowano przywrócenie Focha, ale... W listopadzie 1990 roku jeden z niedawnych opozycjonistów, powszechnie szanowany nauczyciel historii i radny, zaprotestował na posiedzeniu Rady Miasta przeciwko powrotowi nazwy ul. marszałka Focha, twierdząc, że Foch był… hitlerowskim kolaborantem, choć w rzeczywistości zmarł w 1929 roku! Radni, kierując się jego autorytetem, głos ten poparli, dlatego ulicę „ochrzcili” imieniem... Kazimierza Wielkiego. Ostatecznie szybko zreflektowano się i w styczniu 1991 roku francuski marszałek wrócił na swoje dawne miejsce.

Dawne nazwy ulic w Bydgoszczy. Gollob przegonił Duracza, a F...

Osoby, które mają trudności z poruszaniem się, mogą skorzystać z usługi ze swoim opiekunem. W pojeździe znajduje się również miejsce do przewożenia wózków inwalidzkich. Usługa nie obejmuje osób leżących, wymagających transportu medycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo