Emerytury 2021. Jaka będzie waloryzacja w tym roku? Wyliczenia - takie będą podwyżki

Michał Sierek
Michał Sierek
Wstępnie założono, że emerytury i renty zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji 103,84 proc. Kwotowa (gwarantowana) podwyżka to z kolei 50 zł (brutto). Sprawdź wyliczenia dla przykładowych kwot emerytur w galerii. Michał Sierek
Zaledwie 50 złotych brutto - tyle ma wynieść waloryzacja kwotowa dla najniższych emerytur od marca 2021. Emeryci, których będzie obowiązywać waloryzacja procentowa, również nie mają co liczyć na wielkie podwyżki. Obecnie założony wskaźnik waloryzacji to 103,84 proc. W galerii powyżej sprawdzisz wyliczenia podwyżek dla przykładowych emerytur. Ile wyniesie najniższa emerytura w tym roku, o ile wzrosną inne świadczenia? To sprawdzisz w poniższym artykule.

FLESZ: Aukcje WOŚP 2021

W marcu 2021 przeprowadzona zostanie waloryzacja rent i emerytur. Chociaż w tym roku rząd ponownie zdecydował się na kwotowo-procentową waloryzację, to gwarantowana kwota podwyżki ma być niższa niż w ubiegłych latach i wyniesie 50 złotych brutto (w 2020 i 2019 roku było to 70 złotych). Wstępnie założono, że emerytury i renty zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji 103,84 proc.. Jeśli zatem z procentowego wyliczenia wychodzi większa podwyżka niż 50 zł - obowiązuje Cię waloryzacja procentowa.

Emerytury 2021. Sprawdź wyliczenia waloryzacji dla przykładowych świadczeń

Jak podwyżka przełoży się konkretnie na przykładowe emerytury?
Zobaczcie wyliczenia w galerii:

WALORYZACJA - CO O NIEJ DECYDUJE? Ministerstwo Finansów wylicza wzrost rent i emerytur w danym roku biorąc pod uwagę następujące czynniki:

 • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie najwięcej) kupują seniorzy
 • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy więc dopiero w lutym 2021 roku, gdy Główny Urząd Statystyczny poda powyższe dane i może być on wyższy od zakładanego przez rząd. Szacuje się, że koszt waloryzacji w 2021 roku wyniesie 9,6 mld zł.

Waloryzacja 2021. O ile wzrosną emerytury i renty?

Najniższe świadczenia zostaną podwyższone do:

 • 1250 zł (brutto) w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,
 • 937,50 zł (brutto) w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Co z innymi świadczeniami?

 • W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 37,50 zł.
 • W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. 25 zł.
 • Podwyższenie świadczeń przedemerytalnych polegać będzie na dodaniu do świadczenia przedemerytalnego kwoty 50 zł.
 • Do 2450 zł podwyższona będzie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, na podstawie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.
 • Do 1750 zł podwyższono miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
 • Kwota świadczenia przedemerytalnego gwarantowana do wypłaty, w przypadku gdy osoba uprawniona osiąga przychód w wysokości skutkującej zmniejszeniem wysokości świadczenia, została podwyższona do 630,50 zł.

Ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy więc dopiero w lutym 2021 roku[/b], gdy Główny Urząd Statystyczny poda powyższe dane. Rząd zakłada, że koszt waloryzacji w 2021 roku wyniesie 9,6 mld zł.

Budżet na 2021 rok - to warto wiedzieć

W grudniu Sejm przyjął budżet na 2021 rok. Dochody budżetu państwa wyniosą 404,5 mld zł, a wydatki 486,8 mld zł. 82,3 mld zł deficytu to środki, które wzmocnią rozwój gospodarki w przyszłym roku. Zapewnione są też pieniądze na priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej.

W ustawie budżetowej na rok 2021 zapewniono m.in.:

 • finansowanie Programu „Rodzina 500+” (41 mld zł),
 • zwiększenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia do poziomu 5,3 proc. PKB (wydatki budżetowe w porównaniu do 2020 r. wrosną o ok. 11,6 mld zł, tj. wzrost o 104 proc.),
 • waloryzację rent i emerytur od 1 marca 2021 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 103,84 proc. (szacowany łączny koszt wynosi ok. 9,6 mld zł),
 • realizację świadczenia „Dobry Start” (1,4 mld zł),
 • finansowanie zadań w ramach Funduszu Solidarnościowego,
 • finansowanie potrzeb obronnych Polski na poziomie zwiększonym do 2,2 proc. PKB,
 • wzrost wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki,
 • finansowanie zadań w obszarze mieszkalnictwa,
 • zadania w zakresie transportu lądowego: infrastruktury drogowej oraz krajowych pasażerskich przewozów kolejowych.

WARTO WIEDZIEĆ: Podwyższony próg dochodowy

Zgodnie z projektem wzrośnie także m.in. próg dochodowy przy świadczeniu miesięcznie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – do 1750 zł. Dodatkowo podwyższona zostanie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych (do 2450 zł).

Dzisiaj minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 marca 2021 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Polecamy

Dni wolne w 2021 roku. Długich weekendów jak na lekarstwo

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie