https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy kontrole biletów nie będą już zaskoczeniem. Kontrolerów będzie można rozpoznać po stroju

Jarosław Więcławski
Kontrole biletów nie zaskoczą już pasażerów bydgoskich tramwajów i autobusów.
Kontrole biletów nie zaskoczą już pasażerów bydgoskich tramwajów i autobusów. Dariusz Bloch
Już niedługo w Bydgoszczy kontrolerzy biletów mogą przestać być elementem zaskoczenia podczas podróży transportem publicznym. W przyszłym roku mają oni zostać ubrani w taki sposób, aby każdy mógł ich rozpoznać.

Temat problemu ze ściągalnością kar za poruszanie się komunikacją miejską bez ważnego biletu poruszono na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Jak zwrócił uwagę Szymon Róg, w autobusach i tramwajach bardzo rzadko można spotkać kontrolerów. To przekłada się bezpośrednio na spadek wpływów z tytułu kar za jazdę bez biletu. Jak odpowiedział Mirosław Kozłowicz, niedługo kontrolerzy mogą być bardziej widoczni i to dosłownie.

– Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej planuje pewne zmiany w przyszłym roku. Przede wszystkim kontrolerzy będą widoczni – będą ubrani tak jak w innych miastach europejskich. Będzie można ich zobaczyć, aby to nie było tylko łapanie gapowiczów, ale również prewencja – stwierdził zastępcza prezydenta Bydgoszczy. O konkrety zapytaliśmy drogowców.

– Na razie jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach dotyczących zmiany strojów czy oznaczeń kontrolerów. To świeży pomysł, nad którym dopiero pracujemy. Przeprowadzimy szczegółowe rozpoznanie, jak do tego podeszły inne miasta. Chcemy wprowadzić kompletne i sprawdzone, pod względem funkcjonalnym, rozwiązanie. Jak wiemy, umundurowani kontrolerzy funkcjonują od wielu lat np. w PKP i nikt nie ma z tym problemu – przekazuje nam Katarzyna Muszyńska, rzeczniczka prasowa ZDMiKP.

Pasażerowie poddawani kontroli wielokrotnie zgłaszali problem z rozpoznaniem kontrolerów i z ich wiarygodnością, pomimo okazywanych identyfikatorów. W ostatnim czasie jeden z pasażerów zgłosił nawet użycie siły przez naszych pracowników podczas kontroli, ponieważ nie uwierzył, że ma do czynienia z kontrolerami. Nie chcemy, aby do takich sytuacji dochodziło. Chcemy być widoczni prewencyjnie – stwierdza.

Rzeczniczka przekazuje również, że jeżeli przepisy na to pozwolą, z czasem drogowcy będą dążyć do wyposażenia kontrolerów w kamery nasobne, aby można było rejestrować interwencje. Aktualnie w Bydgoszczy zatrudnionych jest 14 kontrolerów biletowych w komunikacji miejskiej. Za kontrolę w SPP odpowiada 11 osób. – Liczba kontrolerów jest uzależniona od posiadanych środków finansowych na ten cel – informuje rzeczniczka.

– Czy dobrze swego czasu zrozumiałem, że kontrolerzy z komunikacji publicznej będą jednocześnie kontrolerami w SPP, która lada chwila będzie rozszerzona fizycznie, system zostanie uaktywniony? – dopytywał na sesji Szymon Róg, radny Bydgoskiej Prawicy. Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz odpowiedział, że w tej kwestii są pewne problemy wynikające z Kodeksu pracy i innych przepisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski