– W poniedziałek chciałem zaparkować auto na ul. Berwińskiego. Zdziwiłem się, bo było sporo wolnych miejsc, a zwykle trudno je rano znaleźć. Później zauważyłem, że ze znaku informującego o tym, że to parking zniknęła taśma, która zaklejała słowo płatny. Część kierowców najwidoczniej uznała, że ruszyła strefa płatnego parkowania, ale parkomat wciąż jest nieczynny – pisze pan Jakub.
Wspomniana ulica nie jest jedyną, na której zniknęła taśma. Być może zerwała ją osoba, która przechodziła obok lub zrobił to wiatr. – Takie oznaczenie wprowadza w błąd. Podobnie jak inne osoby, które tu i w okolicy parkują, chciałbym wiedzieć, od kiedy trzeba będzie za to płacić – stwierdza bydgoszczanin.
Umowę na montaż urządzeń podpisano w czerwcu 2024 roku. Wykonawca dostał 4 miesiące na ustawienie parkomatów w rozszerzonej SPP oraz dwa kolejne miesiące na wymianę starych urządzeń. Pierwszego termin dotrzymano. Parkomaty stoją od dwóch miesięcy, ale system płacenia nie ruszył i nie wiadomo, kiedy to nastąpi.
– Nadal trwają odbiory Systemu Nadzoru, w skład którego wchodzi także nadzór nad pracą parkomatów. Parkomaty w strefie rozszerzonej zostaną uruchomione dopiero po zakończeniu tych prac. Informacja o terminie uruchomienia poszerzonej SPP umieszczona zostanie na internetowej stronie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz w mediach społecznościowych – informuje „Express Bydgoski” Katarzyna Muszyńska, rzeczniczka prasowa ZDMiKP.
Postępu w pracach nie widać w miejscach, gdzie dziś funkcjonuje strefa. W tym roku kartą w niej się na pewno nie zapłaci. – Nie rozpoczęła się jeszcze wymiana parkomatów w obecnej strefie – odpowiada rzeczniczka drogowców.
Proces ruszył ponad 3 lata temu
Decyzja w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania zapadła w październiku 2021 roku. Wówczas uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Miasta Bydgoszczy. Do nowej strefy włączone zostaną m.in. obszary znajdujące się na Okolu, Wilczaku, Bielawach i Babiej Wsi. Łącznie będzie w niej ponad 5000 miejsc parkingowych.
Prace związane z rozszerzeniem SPP prowadzone były od wiosny do jesieni 2023 r. W ich ramach wprowadzono zmiany organizacji ruchu na blisko 70 ulicach miasta (m.in. przeniesienie miejsc postojowych z chodników na jezdnie, ulice jednokierunkowe, ograniczenie prędkości do 30 km/h). Teren przygotowano, ale na same parkomaty trzeba było poczekać. Po długotrwałym procesie przetargowym, ostatecznie umowę na montaż urządzeń podpisano w czerwcu 2024 roku.
Zapłacisz kartą
Wykonawcą prac związanych z montażem jest firma City Parking Group. Koszt zadania to ponad 27 mln zł. Łącznie zamontowanych zostanie ponad 320 nowych urządzeń. W umowie przewidziano możliwość rozszerzenia zadania o kolejne parkomaty (150) i ich serwisowanie za kwotę 22 mln zł.
W nowych urządzeniach będzie można płacić nie tylko gotówką, ale i kartą. Umożliwią również wniesienie opłaty dodatkowej za brak biletu. Parkomaty będą zasilane przez akumulatory i panele słoneczne. Bilety będą wydawane na wskazany przez kierowcę numer rejestracyjny pojazdu, co pozwoli w przyszłości na zdalne sprawdzanie, czy auta w SPP mają opłacony postój.
Wciąż będzie możliwość opłacania parkowania za pomocą obecnie funkcjonujących aplikacji. W ramach usługi zaplanowano również przygotowanie nowego e-sklepu, który ma pozwolić mieszkańcom na łatwiejszy i szybszy zakup abonamentu w SPP.
