W Bydgoszczy, o czym poinformowała nas Bogna Rybacka, ogrodnik miejski, pojawią się barwne rabaty, na których rosnąć będą, m.in., pelargonie, begonie, niecierpki, smagliczki, starce i aksamitki.
[break]
- Tak dobieramy gatunki roślin, by były odporne na niekorzystne warunki i mogły znieść silne nasłonecznienie - wyjaśnia Bogna Rybacka.
Pojawią się one, m.in., w parkach Kazimierza Wielkiego i Jana Kochanowskiego oraz na: ul. Stary Port, Wałach Jagiellońskich, Długiej, Mostowej (skwer Leona Barciszewskiego), Jagiellońskiej (przy Pałacu Młodzieży), Sułkowskiego (skwer Teresy Ciepły) i rondach: Jagiellonów, Fordońskim i Toruńskim.
- Na rondzie Toruńskim powstanie specyficzna konstrukcja przestrzenna - zdradza Bogna Rybacka. - Wysiejemy tam kwiaty, w tym pomarańczowe nagietki.
Koszt posadzenia i utrzymania roślin przez cały sezon jest różny. Zależy on przede wszystkim od miejsca, w którym się znajdą. Dla przykładu, na rondzie Jagiellonów pojawią się czerwone i koralowe pelargonie, białe smagliczki i żółte aksamitki.
Ich posadzenie wraz z utrzymaniem kosztować będzie 19 tys. złotych. Podobną kwotę trzeba będzie przeznaczyć na kwietnik w parku Kazimierza Wielkiego. Utrzymanie roślin, które będą przy Pałacu Młodzieży, kosztować będzie 15 tys. zł, natomiast kwiatów, które będą rosły na Wałach Jagiellońskich przy pomniku króla Kazimierza Wielkiego - 8 tys. zł.
Przypominamy, że na bydgoskich ulicach i placach od jesieni ubiegłego roku trwają nasadzenia drzew i krzewów. Szczególnie efektownie prezentować będzie się aleja Jana Pawła II, gdzie dosadzono blisko 2,5 tysiąca kwitnących krzewów.
Posadzono łącznie 2475 krzewów następujących gatunków: lilak Josiki, krzewuszka Aleksandra i Nana Purpurea, tawuła japońska Goldflame, forsycja pośrednia Spectabilis, tawuła wczesna, dereń biały Elegantissima, kolkwicja chińska Pink Cloud i pięciornik krzewiasty.
Obecnie planowane są rabaty, które powstaną, m.in., w rejonie skweru Kopernika, placu Kościeleckich i parku im. Wincentego Witosa. Ponadto ze środków WFOŚiGW planowane są zabiegi odsalania gleby w obrębie alei dębów wzdłuż alei Ossolińskich. Fundusze te posłużą także ochronie pożytecznych owadów, starodrzewia i drzew pomnikowych.
W czasie najbliższego weekendu królować będą tulipany. Tegoroczne, szóste już Bydgoskie Dywany Kwiatowe, noszą podtytuł „Dla Mariana” (Rejewskiego) - ku czci znakomitego bydgoskiego kryptologa. Na Wyspie Młyńskiej powstanie dywan z milionów kwiatowych płatków.