https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy autobus wpadł w poślizg i zsunął się do Brdy. Sześć ofiar [Kalendarium - 25.01]

Krzysztof Błażejewski
Filip Kowalkowski/zdjęcie ilustracyjne

25 stycznia 1390 roku Władysław Opolczyk przekazał Bydgoszcz jako wiano swojej córce Jadwidze z okazji jej ślubu z bratem Władysława Jagiełły, Wigantem. Wigant zmarł w 1392 roku.

25 stycznia 1927 roku powstał Bydgoski Klub Wioślarek z siedzibą gościnną w szałasie Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Pierwszą prezeską została Alina Klubowicz. Klub działa do dziś.

25 stycznia 1930 roku do Bydgoszczy przejechał na gościnne występy w Teatrze Miejskim słynny polski aktor Ludwik Solski. Zagrał kolejno w „Panu Jowialskim” Aleksandra Fredry, „Fryderyku Wielkim” Alfreda Nowaczyńskiego oraz w „Wieczorze trzech króli” Williama Szekspira. Z przedstawieniem „Fryderyk Wielki” wg Nowaczyńskiego bydgoski teatr wraz z Solskim udał się na tournee po Pomorzu i do Wolnego Miasta Gdańska.

25 stycznia 1931 roku doszło do głośnej katastrofy - autobus z Fordonu do Bydgoszczy na końcowym przystanku nad Brdą, na ul. Stary Port, wpadł w poślizg i zsunął się do Brdy. Sześciu z czternastu pasażerów poniosło śmierć na skutek utopienia się.

25 stycznia 1938 roku wieczorem ok. godz. 20.30 na północnej części nieba widoczna była w Bydgoszczy rozległa zorza polarna, największe tego typu zjawisko w XX wieku. Niezorientowani mieszkańcy miasta byli przekonani, że w okolicach Bydgoszczy wybuchł wielki pożar i stąd łuna na nieboskłonie.

25 stycznia 1945 roku w mieście odbyły się cztery wielkie wiece (w Strzelnicy, hotelu „Victoria”, kinie „Kristal” i tzw. małym teatrze), podczas których mieszkańcy Bydgoszczy owacyjnie przywitali przedstawicieli Armii Czerwonej i nowych władz przyszłej PRL.

25 stycznia 1968 roku w niemal rok po śmierci pisarza Adama Grzymały-Siedleckiego otwarta została izba jego pamięci w byłym mieszkaniu literata w domu przy ul. Libelta 5.

25 stycznia 1973 roku w godzinach wieczornych doszło do głośnego zabójstwa na tle seksualnym 25-letniej kobiety na podwórzu posesji przy ul. Stromej. Zabójca, 26-letni mężczyzna, został zatrzymany już po dwóch dniach. Sąd skazał go na karę śmierci, wyrok został wykonany.

25 stycznia 1978 roku w przeciążonym samochodzie ciężarowym z przyczepą jadącym przez most Pomorski w Bydgoszczy wyłamała się boczna ściana. Na jezdnię wypadły 23 skrzynie z butelkami wódki w czterech gatunkach, która rozlała się po jezdni. Przechodniów w okolicy nie było. Na czas zmiecenia resztek szkła wstrzymano ruch na moście.

25 stycznia 1982 roku Rozgłośnia Polskiego Radia w Bydgoszczy wznowiła nadawanie lokalnego programu radiowego w skromnym wymiarze 1,5 godziny, zawieszonego 13 grudnia z chwilą wprowadzenia stanu wojennego. Tego samego dnia zezwolono na wznowienie zajęć na bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej oraz na Akademii Muzycznej.

25 stycznia 1990 roku o godz. 16 zawieszone zostało kursowanie tramwajów ul. Dworcową w Bydgoszczy, niebawem zapadła decyzja o likwidacji tej linii. Pozostawiono jeszcze na 20 lat torowisko awaryjne, zlikwidowane przy kolejnej przebudowie ulicy. Tramwaje na część ul. Dworcowej wróciły dopiero pod koniec 2012 roku.

25 stycznia 1992 roku po raz pierwszy bydgoska siatkówka żeńska odniosła znaczący sukces. Zespół Pałacu-Polfrostu w finałowym meczu w Chojnicach pokonał Wisłę Kraków, sięgając po Puchar Polski. Rok później siatkarki Pałacu zdobyły mistrzostwo kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie na ulicy Nowy Port lecz autobus stoczył się na Rybim Rynku.

Są zdjęcia i informacje. Nawet historii nie potraficie rzetelnie przedstawić

K
Kokosanki

Fajny clickbait

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski