Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bydgoskim "Bizielu" odbyły się już pierwsze operacje z użyciem robota daVinci

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
W bydgoskim "Bizielu" operacje urologiczne z zastosowaniem daVinci wykonywane są od poniedziałku, 13 lutego
W bydgoskim "Bizielu" operacje urologiczne z zastosowaniem daVinci wykonywane są od poniedziałku, 13 lutego Fot. Nadesłane/SU nr 2 im. J.Biziela
Bydgoski szpital im. Biziela dołączył w poniedziałek, 13 lutego, do grona placówek z powodzeniem stosujących robotowe systemy operacyjne przy zabiegach urologicznych. Szpital zapowiada, że to nie jest ich ostatnie słowo w tej nowoczesnej dziedzinie medycyny.

Zobacz wideo: Batman to jeden z podopiecznych bydgoskiego stowarzyszenia Stukot.

od 16 lat

Zespół Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy przystąpił do programu wdrażania systemu robotowego. W poniedziałek, 13 lutego w szpitalu odbyły się pierwsze operacje z użyciem robota daVinci.

- Od roku 2022 NFZ rozpoczął finansowanie pierwszej procedury z użyciem robota - radykalną prostatektomię u pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. Takie właśnie zabiegi będą wykonywane w placówce. To wielki sukces, stawiający nasz szpital w gronie jednostek wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologie. Pozyskanie nowoczesnego sprzętu to jedno, ale prawdziwym wyzwaniem dla szpitala jest wyszkolenie odpowiedniej liczby zespołów potrafiących posługiwać się tą zaawansowaną aparaturą. W Klinice Urologii dysponujemy już trzema zespołami biegłymi w wykonywaniu procedur urologicznych w asyście robota daVinci - informuje Kamila Wiecińska, rzeczniczka prasowa "Biziela".

Życzenie bydgoskiego szpitala

- To jednak nie wszystko - zamierzamy szkolić kolejne zespoły, nie tylko urologów, ale również ginekologów, chirurgów, laryngologów. Program jest elementem powstającego nowego bloku operacyjnego (w ramach rozbudowy placówki), na terenie którego zaprojektowane zostały specjalne sale przeznaczone dla systemów robotowych. Do czasu uruchomienia nowego bloku, systemy te będą przez nas wynajmowane. Naszym celem jest uzyskanie odpowiedniej liczby zespołów, których poziom wyszkolenia umożliwi wykonywanie zabiegów, zanim powstanie nowy blok operacyjny - tłumaczy rzeczniczka. - Rozpoczęliśmy prace na robocie daVinci, a za miesiąc w szpitalu będzie prezentowany jeszcze nowszy system robotowy Versius. Jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach NFZ, wzorem innych krajów europejskich, nie tylko rozszerzy katalog robotowych procedur urologicznych, ale wprowadzi finansowanie zabiegów nimi wykonywanych w dziedzinie ginekologii, chirurgii i laryngologii.
Eksperci tłumaczą, że dla pacjentów operowanych robotami, korzyści są ogromne. Mogą np. dobrze funkcjonować już w 2-3 dobie po zabiegu, a po operacjach tradycyjną metodą chory musiał spędzić w szpitalu przynajmniej tydzień.

To Cię może zainteresować

W Bydgoszczy już od dawna, ale...

W Bydgoszczy zabiegi z użyciem robota da Vinci wykonywane są już od... 2019 r. Były to jednak zabiegi komercyjne. Pisaliśmy o tym w listopadzie ubiegłego roku, przy okazji organizowanego w Bydgoszczy 29. Sympozjum Sekcji Endourologii Polskiego Towarzystwa Urologicznego z udziałem około 300 specjalistów z Polski i z zagranicy.

- Takim urządzeniem dysponuje już od dłuższego czasu szpital Świętego Łukasza w Bydgoszczy. Operacje robotowe wykonuje tam zespół urologów ze szpitala Biziela - mówił nam dr hab. med. Piotr Jarzemski, prof. UMK, przewodniczący Sekcji Endourologii Polskiego Towarzystwa Urologicznego i zarazem kierownik Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy. - Mamy zatem doświadczenie w przeprowadzaniu takich operacji. Wyniki pierwszych 100 radykalnych prostatektomii wykonanych w Bydgoszczy z użyciem robota da Vinci zostały zaprezentowane podczas sympozjum.

Przełomowym momentem w dostępności pacjentów do tej techniki operacyjnej były refundowane przez NFZ zabiegi przeprowadzane w bydgoskim Centrum Onkologii od października 2022 roku. Do końca 2022 roku wykonano ich tam 58.
- Drugi zespół urologiczny już się szkoli i operacje raka prostaty robotem daVinci zacznie wykonywać w lutym 2023 r. Uczy się też zespół chirurgii onkologicznej, do zabiegów raka odbytnicy. A zespół chirurgii klatki piersiowej - do operacji raka płuca. I szkoli się jeszcze zespół z oddziału ginekologii, on z kolei wykorzysta możliwości robota da Vinci w operacjach raka trzonu macicy - wyjaśniał na naszych łamach dr n. med. Krzysztof Kamecki, dyrektor ds. medycznych w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, wskazując kolejne medyczne korzyści: - Podczas takiej operacji możemy delikatnie i precyzyjnie operować w pobliżu struktur anatomicznych, które są kluczowe dla trzymania moczu i funkcji seksualnych. (mp) (gr)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo