Pierwszy z kominów ma 30 metrów, drugi i trzeci po 45 metrów. Kominy, które stanęły przy budowanej nowej jednostce wytwórczej w Elektrociepłowni Bydgoszcz II (należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE), zasilanej paliwem gazowym, są niższe niż dotychczas wykorzystywane kominy węglowe.
- Ta znacząca różnica wynika z zachodzących zmian technologicznych oraz zastosowania niskoemisyjnego paliwa gazowego do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Prace montażowe kominów wraz z podestem pomiarowym i osprzętem umożliwiającym wejście na górę trwały 10 dni. Podczas montażu wykorzystano specjalistyczny sprzęt, m.in. dwa dźwigi, w tym jeden 300 - tonowy - informuje Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE.
Inwestycja przy ulicy Energetycznej w Bydgoszczy rozpoczęła się w 2022 roku i docelowo składać się będzie z pięciu agregatów kogeneracyjnych, opartych na silnikach gazowych, o łącznej mocy 52,6 MWe oraz źródła rezerwowo-szczytowego (gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego oraz gazowej wytwornicy pary) o mocy łącznej ponad 70 MWt.
To też może Cię zainteresować
Dwa kotły węglowe będą wyłączone
Kogeneracyjne źródło ciepła, zapewni optymalną i niezawodną pracę bydgoskiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła. Nowa jednostka wytwórcza w Elektrociepłowni Bydgoszcz II zastąpi przeznaczone do wyłączenia z eksploatacji dwa kotły węglowe. Oddanie całej inwestycji do eksploatacji zaplanowane zostało w 2025 roku.
Realizowana w Bydgoszczy gazowa instalacja jest największą inwestycją w oparciu o silniki gazowe nie tylko w Grupie PGE, ale i w całej Polsce. Zakłada się, iż zredukuje emisję CO2 o około 17 proc. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal.
Pod koniec czerwca odbyła się ceremonia zawieszenia wiechy, a tym samym rozpoczął się ostatni, najważniejszy etap inwestycji.
