MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, człowiek na zebrze

Jarosław Jakubowski
Od nich zależy bezpieczeństwo dzieci na przejściach dla pieszych. Dlatego „agatki” są regularnie sprawdzane.

Od nich zależy bezpieczeństwo dzieci na przejściach dla pieszych. Dlatego „agatki” są regularnie sprawdzane.

<!** Image 2 align=right alt="Image 122088" sub="Opiekunka dzieci i młodzieży, popularnie zwana „agatką”, na przejściu na ulicy Wyzwolenia w Fordonie / Fot. Radosław Sałaciński">W ubiegły czwartek o 9 rano policjanci z Fordonu zatrzymali „agatkę”. Na skrzyżowaniu ulic Twardzickiego i Łochowskiego dyżur pełniła 57-letnia kobieta przeprowadzająca uczniów przez jezdnię. Jak się okazało, miała ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Kobieta trafiła do policyjnego aresztu. - Kiedy wytrzeźwiała, przedstawiono jej zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Za to przestępstwo grozi do 3 lat więzienia - informuje komisarz Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

- Kobieta została zwolniona dyscyplinarnie. Pracowała na tym stanowisku od czterech lat, zatrudniona jeszcze przez Zakład Robót Publicznych. W ostatnim czasie docierały do nas skargi, że zamiast na przejściu przebywa w sklepie. Przeprowadzona została rozmowa dyscyplinująca, kobieta dostała pisemne upomnienie. Nie byłem w stanie przewidzieć, że zdarzy się coś takiego - mówi Andrzej Jankowski, dyrektor Centrum Integracji Społecznej, gospodarstwa pomocniczego MOPS w Bydgoszczy.

<!** reklama>CIS umożliwia osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym podjęcie pracy opiekuna na przejściu dla pieszych. Osoby długotrwale bezrobotne, bezdomni, ludzie po przewklekłych chorobach trafiają do programu reintegracji, w czasie którego sprawdzane są ich predyspozycje. - Wybieramy najlepszych, rzetelnych i zaangażowanych w pracę. I tych kierujemy na szkolenia do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Każda z tych osób przed zatrudnieniem przechodzi stosowne badania w przychodni medycyny pracy - dodaje Andrzej Jankowski.

W 2008 roku bydgoski WORD przeszkolił 116 „opiekunów dzieci i młodzieży”, do chwili obecnej kolejne 26 osób. - Szkolenie obejmuje zasady kierowania ruchem drogowym i zajęcia praktyczne na ulicy. Kosztuje 300 złotych - mówi Tadeusz Kondrusiewicz, dyrektor WORD.

Obecnie na 45 etatów przyznanych przez miasto 44 to „agatki” (w tym 8 w ramach programu CIS). Jedna osoba wykonuje obowiązki inspektora do spraw „Bezpiecznej Drogi”. Inspektor ten oraz specjalista bhp wyrywkowo sprawdzają alkomatem osoby pracujące na przejściach. Przed 4 czerwca dwukrotnie badana pod tym kątem była także kobieta z przejścia na Twardzickiego-Łochowskiego - za każdym razem alkomat pokazał zero.

Socjal „Agatki”

Opiekun na przejściu dla pieszych zarabia 1100-1300 zł netto, dostaje też trzynastkę i nagrodę okolicznościową.

Może liczyć na odzież i obuwie robocze, wodę mineralną oraz jesienią i zimą na posiłek regeneracyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!