Na początku marca ruszyła kolejna edycja akcji „Babski szyk", w ramach której wolontariusze z całego kraju szyli kolorowe chusty dla pacjentów onkologicznych ze szpitali w całym kraju. Została jednak wstrzymana. Epidemia koronawirusa zmieniła plany i Fundacja AntyRak z podbydgoskiego Murowańca czasowo się „przebranżowiła".
Potrzeba maseczek ochronnych
- Odpowiadamy na informacje od medyków o braku maseczek oraz na wywindowaną cenę maseczek wielorazowego użytku w sklepach internetowych - nawet 120 zł za szt. Zapotrzebowanie na maseczki ochronne jest ogromne, potrzeba ich przede wszystkim dla starszych, schorowanych pacjentów szpitali, podopiecznych domów opieki i domów seniora oraz hospicjów w całym kraju - mówi Ewa Jakielska, współzałożycielka fundacji.
Członkowie organizacji zadziałali błyskawicznie. W weekend w sieci pojawił się film instruktażowy, który krok po kroku pokazuje, jak samodzielnie skroić i uszyć maseczkę ochronną z wymiennym filtrem np. z fizeliny. Anita Krajnik przygotowała prosty wzór oraz filmik instruktażowy, jego montażem zajął się Robert Krajnik.
Tego samego dnia, gdy ogłosiliśmy początek akcji w internecie, do fundacji zgłosili się wolontariusze, gotowi chwycić za nożyce i igły.
- Przygotowanie jednej maseczki zajmie jakieś 10 minut. Odzew kolejny raz miło nas zaskoczył. Tego samego dnia, gdy ogłosiliśmy początek akcji w internecie, do fundacji zgłosili się wolontariusze, gotowi chwycić za nożyce i igły - mówi Ewa Jakielska.
Jak uszyć maseczkę ochronną? [wideo]
- Jak zawsze pierwsze do pomocy były panie z grupy „Szyjemy dla Dzieciaków z Oddziałów Szpitalnych" - dodaje Magdalena Tauer-Horabik.
Maseczki za darmo zostaną przekazane do placówek, które zgłoszą się do fundacji. Będą bawełniane z kieszonką na wymienny filtr, np. z włókniny, przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Maseczka nie daje pełnej ochrony - można jej używać wspomagająco. Dla osób starszych i o obniżonej odporności będzie to jednak spore wsparcie podczas epidemii.
Jak pomóc?
- Chcesz szyć maseczki? Zgłoś się do Fundacji onkologicznej AntyRak - poprzez profil na Facebooku lub pod numerem telefonu 508 054 170.
- Chcesz przekazać tkaniny, z których będą mogły powstać maseczki ochronne? Masz dostęp do fizeliny na filtry czy płaskich sznurków bawełnianych na troczki? Zgłoś się do Fundacji onkologicznej AntyRak - poprzez profil na Facebooku lub pod numerem telefonu 508 054 170.
