Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa licznikowa z podpisem prezydenta. "Jest zapowiedzią ogromnych zmian, w centrum których znajdzie się odbiorca energii"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ustawa przewiduje, że do końca 2028 roku, liczniki zdalnego odczytu zużycia energii (LZO) zostaną zainstalowane u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych, w tym, co najmniej u 80 proc. gospodarstw domowych.
Ustawa przewiduje, że do końca 2028 roku, liczniki zdalnego odczytu zużycia energii (LZO) zostaną zainstalowane u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych, w tym, co najmniej u 80 proc. gospodarstw domowych. Pawel Lacheta/ Polska Press
Zgodnie z tzw. ustawą licznikową, do końca 2028 roku, liczniki zdalnego odczytu zużycia energii (LZO) zostaną zainstalowane u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych, w tym, co najmniej u 80 proc. gospodarstw domowych. - Instalacja inteligentnego opomiarowania energii elektrycznej w Polsce wiąże się z kontraktami o wartości łącznie ponad 7 mld złotych- komentuje Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

- Podpisana 1 czerwca przez Prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawa licznikowa ma wymiar symboliczny dla polskiej energetyki. Jest zapowiedzią ogromnych zmian, w centrum których znajdzie się odbiorca energii- skomentował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Chodzi o nowelizację ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, nazywana „ustawą licznikową”. Jak wyjaśniono, ustawa to "przede wszystkim propozycje bardzo korzystnych rozwiązań dla odbiorców energii elektrycznej, pozwalające na ich aktywizację dzięki wykorzystaniu funkcji inteligentnych liczników zdalnego odczytu". Ponadto wskazano, że zawiera ona również przepisy m.in. "likwidujące dotychczasowe bariery w rozwoju magazynów energii".

Ustawa przewiduje, że do końca 2028 roku, liczniki zdalnego odczytu zużycia energii (LZO) zostaną zainstalowane u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych, w tym, co najmniej u 80 proc. gospodarstw domowych.

Inwestycje w zakresie instalacji inteligentnych liczników, za które będą odpowiedzialni operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD), prowadzone będą według harmonogramu zawartego w nowej ustawie, który "rozkłada proces inwestycyjny równomiernie w czasie".

- Pandemia była trudna do przetrwania zwłaszcza w miesiącach całkowitego zamknięcia- mówi ekspert.

Ekspert: W czasie pandemii rynek najmu krótkoterminowego zys...

- Instalacja inteligentnego opomiarowania energii elektrycznej w Polsce wiąże się z kontraktami o wartości łącznie ponad 7 mld złotych. Rynek urządzeń pomiarowych w Polsce jest w pełni konkurencyjny, o czym świadczy obecność wielu producentów tych urządzeń w kraju- mówi Kurtyka. - Jest to wielka szansa, aby polskie firmy odegrały znaczącą rolę w digitalizacji rodzimej energetyki, a jednocześnie, aby inwestycje w tym sektorze stały się gospodarczym kołem zamachowym po pandemii Covid-19- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa licznikowa z podpisem prezydenta. "Jest zapowiedzią ogromnych zmian, w centrum których znajdzie się odbiorca energii" - Portal i.pl