Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnik w internecie - te sprawy załatwisz w Bydgoszczy nie wstając od komputera

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Wszystkie sprawy urzędowe można załatwić online w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, chyba że przepisy mówią, że w danej sytuacji trzeba się stawić osobiście. Sprawy można załatwiać albo przez e-urząd.
Wszystkie sprawy urzędowe można załatwić online w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, chyba że przepisy mówią, że w danej sytuacji trzeba się stawić osobiście. Sprawy można załatwiać albo przez e-urząd. Dariusz Bloch
Samorząd Rzeszowa uruchomił kilka dni temu "mobilnych urzędników" - pomagają w załatwianiu spraw osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. W Bydgoszczy praktycznie wszystkie sprawy można już załatwić przez internet, nie wychodząc z domu.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

od 16 lat

"Mobilny urzędnik" to rzeszowski projekt realizowany przez Fundację Partycypacji Społecznej wraz z partnerami, w ramach którego gminy z całej Polski wprowadzają nowe rozwiązanie. Jest to odpowiedź na potrzeby mieszkańców o specjalnych potrzebach. Pracownicy urzędów pomogą osobom, które do urzędów dotrzeć nie mogą. W Rzeszowie usługa "Mobilny urzędnik" ruszyła w czwartek 31 marca. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne.

- "Mobilny urzędnik" dostarczy potrzebne druki urzędowe, pomoże w ich wypełnieniu, przyjmie niezbędne dokumenty, a następnie zarejestruje je w urzędzie – wyjaśnia Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, zastrzega jednak, że wszelkie dokumenty wymagane do dołączenia w ramach procedury mieszkaniec ma obowiązek zgromadzić samodzielnie.

Dodał, że pomoc "Mobilnego urzędnika" skierowana jest do mieszkańców Rzeszowa o szczególnych potrzebach, którzy z powodu niepełnosprawności lub wieku mają ograniczenia w poruszaniu się w stopniu uniemożliwiającym samodzielną wizytę w urzędzie. Są to m.in. osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, osoby chore oraz seniorzy powyżej 65 lat, którzy mają trudności z poruszaniem się i dotarciem do miejsca świadczenia usług, osoby zależne, opiekunowie tych osób.

Projekt "Mobilny urzędnik. Poprawa dostępności usług publicznych dla mieszkańców o szczególnych potrzebach", współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

W Bydgoszczy przez internet

Sprawdziliśmy, co można nie wychodząc z domu załatwić w bydgoskich urzędach. - Wchodzi w grę zdalne umówienie się na wizytę, ale korzystamy z platformy ePUAP, to udogodnienie działające na terenie całego kraju, w innych sprawach tego rodzaju ułatwienia to bardziej domena samorządów - mówi Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

- Generalnie wszystkie sprawy urzędowe można załatwić online, chyba że przepisy mówią, że w danej sytuacji trzeba się stawić osobiście. Sprawy można załatwiać albo przez e-urząd lub przez inne dedykowane serwisy ministerialne, typu ePUAP, Emp@tia czy gov.pl. Pełna lista spraw, które można załatwić w UMB, dostępna jest tutaj: https://um.bydgoszcz.pl/alfabetycznie/ - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Bydgoskie podatki też zdalnie

Niedawno uruchomioną przez bydgoski ratusz nowością jest program "Przyjazne deklaracje". To aplikacja dla podatników. Ma każdemu w prosty i szybki sposób umożliwić złożenie deklaracji podatkowej w ratuszu. W ten sposób można rozliczać należny gminie podatek od nieruchomości, od środków transportu oraz opłaty za grunty rolne i leśne.

- Zwykle preferujemy osobisty kontakt urzędnikiem, ale jako Urząd Miasta Bydgoszczy wychodzimy naprzeciwko potrzebom bydgoszczan. Nasza aplikacja wpisuje się w obecne czasy pandemii, podczas której liczba kontaktów musi być ograniczona. Jak jest w praktyce? Bywają dni, że w urzędzie ustawiają się kolejki chętnych do załatwienia sprawy - mówi Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy. Osób i podmiotów płacących podatek od nieruchomości jest w Bydgoszczy grubo ponad 100 tysięcy.

Aplikacja umożliwia wypełnienie po raz pierwszy deklaracji podatkowej albo korektę już wcześniej złożonej. Można też wypełnić tzw. informację podatkową. Po zakończeniu wypełniania dokumentu, pozostają nam trzy możliwość sposobu dostarczenia formularza: można go albo wydrukować i dostarczyć osobiście, wysłać tradycyjną pocztą albo wysłać elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP, oczywiście podpisując się profilem zaufanym.

Policja otwarta na internet

Zdalnie można tez próbować zadbać o... bezpieczeństwo. - Można korzystać z krajowej mapy zagrożeń i wskazywać miejsca, w których zdaniem mieszkańców mamy do czynienia z różnego rodzaju zagrożeniami. Poza tym jednym z udogodnień jest możliwość internetowego kontaktu z dzielnicowymi - ich adresy majlowe znajdują się na naszej stronie internetowej bydgoszcz.policja.gov.pl - mówi komisarz Przemysław Słomski z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Od czerwca 2020 roku w Bydgoszczy działa także aplikacja "Dbamy o Bydgoszcz", dzięki której można wskazywać urzędnikom czy strażnikom miejskim pilne do załatwienia sprawy, np. źle zaparkowane samochody albo dziury w jezdni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo