- W ciągu ostatnich trzech dni otrzymaliśmy zgłoszenia około dwudziestu przypadków zasłabnięcia, którego przyczyną było najczęściej odwodnienie spowodowane nadmiernie wysoką temperaturą - informuje rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, ratownik medyczny Krzysztof Wiśniewski. - Pacjenci z dolegliwościami serca, nerek czy płuc są narażeni na udar i odwodnienie znacznie bardziej. Dlatego w tych dniach szczególnie powinny uważać na siebie osoby przyjmujące leki moczopędne, obniżające ciśnienie czy beta-blokery, ale także seniorzy i dzieci.
Jak przeżyć upał?
Wśród skutków długiego przebywania na słońcu możemy wymienić udar cieplny i słoneczny, odwodnienie i poparzenia słoneczne. U osób przyjmujących antybiotyki z kolei może wystąpić odczyn alergiczny. Na razie „ofiar” słońca nie ma zbyt wiele, jeśli jednak upalna pogoda utrzyma się dłużej, może być ich znacznie więcej. Brak odpowiedniej wiedzy o tym, jak zachowywać się podczas wysokiej temperatury może skończyć się nawet zatrzymaniem krążenia i - w efekcie - śmiercią. Krzysztof Wiśniewski radzi, aby w miarę możliwości w godzinach popołudniowych zostać w domu.
- U seniorów i dzieci termoregulacja nie jest taka dobra, jak u osób w sile wieku. W godzinach 11-15 najlepiej zatem nie wychodzić na otwartą przestrzeń - mówi Krzysztof Wiśniewski. - Nie powinniśmy także otwierać okien, żeby nie nagrzewało się mieszkanie. Bardzo niebezpieczne jest także zostawianie dzieci w nagrzanym samochodzie. Temperatura dochodzi tam nawet do 60 stopni Celsjusza.
Ogromne zniszczenia po burzy w Bydgoszczy i regionie [AKTUAL...
Wychodząc na zewnątrz koniecznie pamiętajmy o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Warto także ubrać odzież z lekkiego materiału z dłuższymi rękawami. Ważne też, by stale się nawadniać.
- W czasie intensywnych upałów powinniśmy wypijać, małymi łyczkami, do 3 litrów wody dziennie. Osoby pracujące fizycznie z kolei - nawet 3-4 litry - przestrzega Krzysztof Wiśniewski.
Plażowiczom z kolei zalecamy kremy z filtrem. Poparzeń słonecznych nie powinniśmy smarować tłuszczem, jak olej czy masło, ale korzystać ze specjalnych kremów przeciw poparzeniom.
Przeczytaj: Pan Wiesiu zmarł nagle, od jego córki żądano pieniędzy...
- Kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, nie należy używać żadnych środków przyspieszających opalanie, gdyż może to doprowadzić do powstania oparzeń. Nie powinniśmy także od razu wskakiwać do chłodnej wody, gdyż może to skutkować szokiem termicznym. Wstrząs termiczny może doprowadzić do zatrzymania krążenia, a to z kolei - nawet do śmierci - ostrzega Krzysztof Wiśniewski. - Uważajmy także z alkoholem. W połączeniu z wysoką temperaturą może spowodować rozszerzenie naczyń, a to prowadzi do omdlenia.
Gdy w pracy upał
- Kiedy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 st. Celsjusza lub 25 st. na przestrzeni otwartej, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi stały dostęp do napojów - mówi Wojciech Szota z Okręgowego Inspektoratu Pracy. - Ponadto ma możliwość skrócenia czasu pracy poniżej 8 godzin na dobę dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych dla zdrowia poprzez obniżenie dobowej normy czasu pracy lub ustanowienie przerw wliczanych do czasu pracy.
Obejrzyj wideo: Klimatyzacja. Dobro czy zło?