Wczoraj w kampusie przy ulicy Chodkiewicza odbyły się drzwi otwarte Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych była to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej na temat oferty uczelni, porozmawiać ze studentami i wykładowcami. Czym UKW próbował przyciągnąć uczniów?
CZYTAJ TEŻ:Wielkie kuszenie przyszłych studentów. Drzwi otwarte na UKW [ZDJĘCIA]
- Przyjechałyśmy tu z Inowrocławia i nie żałujemy - mówi Donata, uczennica Technikum Ekonomicznego w Inowrocławiu. - Poza tym, że panuje tu miła atmosfera i wiele się dzieje, można wziąć udział w przykładowych zajęciach na konkretnym kierunku. Myślałam o studiowaniu psychologii i po wizycie tutaj podtrzymuję swoją decyzję.
[break]
- UKW to prawie 40 kierunków i ponad 100 specjalności - mówi Piotr Kwiatkowski, rzecznik uczelni. - Cały czas się rozwijamy i dostosowujemy naszą ofertę do potrzeb rynku pracy. Stąd wprowadzane od przyszłego roku akademickiego nowe specjalizacje i ciekawy kierunek - innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną, który zacznie działać od października. O tym, że uniwersytet prężnie się rozwija świadczy też coraz wyższy wynik w rankingu polskich uczelni, przygotowanym przez tygodnik „Wprost” - dodaje Piotr Kwiatkowski.
Podczas drzwi otwartych dużym zainteresowaniem cieszyła się... wróżka, która przewidywała licealistom ścieżkę kariery. - W mojej kuli znajdują się takie zawody jak: drapacz sów, czy tester miękkości poduszek - śmieje się wróżka Karolina. - Ale, poważnie mówiąc, to jestem studentką doradztwa personalnego i zawodowego, i razem z koleżankami z roku pomagamy przyszłym absolwentom szkół ponadgimanzjalnych znaleźć swoją drogę życiową. Większość odwiedzających nas osób nie ma pomysłu na siebie i nie wie na jaki kierunek się zdecydować.
- Po wypełnieniu ankiety i odpowiedzi na kilka istotnych pytań, jesteśmy w stanie określić sferę zainteresowań danej osoby i podpowiedzieć, w jakim zawodzie czułaby się najlepiej - powiedziała „Expressowi” pani Wioleta, studentka doradztwa personalnego i zawodowego UKW.
Nowy kierunek na UKW - innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną - ma oferować ciekawe specjalności, takie jak: branding, coaching czy strategie rozwoju lokalnego i regionalnego. Zajęcia mają odbywać się w wyremontowanym budynku szkoły przy ulicy Poniatowskiego. - Nowością jest też to, że studiuje się cztery moduły: innowacyjność, organizację i zarządzania, naukę o polityce oraz komunikację społeczną - mówi dr Magdalena Bierzyńska-Sudoł z Instytutu Nauk Politycznych UKW.
Uniwersytet otwiera się również na starszych studentów. Od przyszłego roku akademickiego bezpłatnie (w trybie popołudniowym, dostosowanym do osób pracujących) będzie można studiować politologię.
- Studiując politologię w trybie popołudniowym każdy student ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, stypendium naukowego i socjalnego oraz możliwość wyjazdów na zagraniczne wymiany - mówi dr Magdalena Bierzyńska-Sudoł. - Program naszych studiów przeznaczony jest szczególnie dla osób, które ukończyły 40. rok życia, choć przyjmowani będą także młodsi kandydaci, zainteresowani tym trybem nauczania - dodaje pracowniczka Instytutu Nauk Politycznych.