Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowa wystawa "Skarby Biblioteki Narodowej" zagościła w Bydgoszczy - zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Objazdowa wystawa „Skarby Biblioteki Narodowej”, która została otwarta w poniedziałek (11 marca) w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku, czynna będzie do 22 marca.
Objazdowa wystawa „Skarby Biblioteki Narodowej”, która została otwarta w poniedziałek (11 marca) w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku, czynna będzie do 22 marca. Arkadiusz Wojtasiewicz
Dziesięć najcenniejszych zabytków rękopiśmiennych ze skarbca Biblioteki Narodowej można oglądać od poniedziału (11 marca) na wystawie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy przy Starym Rynku.

Objazdowa wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Narodową i prezentuje się bardzo okazale.

Na obszernych planszach można zobaczyć, m.in.,: Rocznik świętokrzyski dawny z zapiskami o przybyciu Dąbrówki do Mieszka oraz chrzcie władcy; bogato iluminowany, luksusowy Sakramentarz tyniecki; Psałterz floriański; Mszał Erazma Ciołka - biskupa i królewskiego dyplomaty. Są też zapisy kronikarskie tajemniczego Galla Anonima, Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza oraz Bogurodzica - pieśń uważana za nasz pierwszy hymn narodowy.

Wystawa wędruje po Polsce. Do Bydgoszczy przyjechała z Torunia

- Wystawa pokazuje najbardziej cenne zabytki rękopiśmienne ze skarbca Biblioteki Narodowej. Umieszczone zostały one na dużych planszach. To nie są oryginały, bo te ze względu na swoją wyjątkową wartość niezwykle rzadko opuszczają skarbiec Biblioteki Narodowej - mówi Joanna Pawłowska, kierownik Działu Promocji WiMBP w Bydgoszczy. - Właśnie dlatego przygotowano plansze, które są bardzo przystępne dla czytelnika. Rysunki na planszach zostały powiększone, a całość prezentuje się naprawdę wspaniale. Zapraszamy do zwiedzania tej wystawy, bo to naprawdę wyjątkowa okazja.

Na wystawie w szklanej gablocie prezentowane są także faksymile trzytomowego rękopisu Wacława Seweryna Rzewuskiego "O koniach wschodnich i wywodzących się z ras orientalnych".

- Wystawa wędruje po Polsce. Do nas przyjechała z Torunia, gdzie wcześniej gościła - mówi Joanna Pawłowska. - Cieszymy się, że możemy ją pokazać mieszkańcom naszego miasta. Wyjątkowość tej wystawy polega na tym, że w jednym miejscu mamy zaprezentowane te cenne zabytki rękopiśmienne. Wszyscy jesteśmy obywatelami świata, ale warto też spojrzeć na naszą tożsamość narodową.

Wystawie w Bydgoszczy towarzyszy konkurs dla szkół

W nawiązaniu do wystawy organizowany jest również konkurs dla szkół, który został ogłoszony w poniedziałek (11 marca).

- Jest dedykowany uczniom klas I-III i IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych - mówi Joanna Pawłowska. - Zadaniem uczniów będzie stworzenie dowolną techniką odręcznie krótkiej kroniki miasta Bydgoszczy stylizowanej na epokę średniowiecza. Oczekujemy prac stworzonych przez klasy, a nie pojedyncze osoby.

Termin składania prac upływa 12 kwietnia.

- Oczywiście, zapraszamy uczniów do obejrzenia też wcześniej wystawy "Skarby Biblioteki Narodowej" - podkreśla Joanna Pawłowska.

Wystawę w Bibliotece Głównej WiMBP czynna będzie do 22 marca.

- Plansze przedstawiające najcenniejsze zabytki rękopiśmienne ze skarbca Biblioteki Narodowej znajdują się w korytarzu prowadzącym do naszej Pracowni Regionalnej w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku 24 - informuje Joanna Pawłowska.

Wystawa w poniedziałki, środy i piątki czynna będzie w godz. 9-19, natomiast we wtorki i czwartki w godz. 9-17.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera