Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

Temat co jakiś czas powraca w rozmowach mieszkańców osiedla Bartodzieje, którzy zwracają uwagę na pogarszający się stan nawierzchni. Od 1,5 roku ul. Bałtycka jest drogą objazdową, którą wyznaczono trasę komunikacji zastępczej. Z uwagi na utrudnienia przy moście, część kierowców samochodów osobowych również wybiera tę ulicę, aby uniknąć stania w korkach na Fordońskiej.
W ostatnich dniach grudnia 2022 r. w rozkładach jazdy wprowadzono zmiany – częściowo autobusy wróciły na ul. Łęczycką. Pojazdy linii 64, 69 i 89, jadąc w kierunku Fordonu, wciąż korzystają z objazdu przez Bałtycką. Negatywne skutki zastępczej organizacji ruchu zauważyli mieszkańcy, ale również miasto i drogowcy.
Na sesji Rady Miasta wiosną ubiegłego roku zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz zauważył, że Bałtycka najbardziej ucierpiała na budowie dwóch nowych mostów, więc konieczne będzie przeprowadzenie tam prac naprawczych. Zakres i termin wykonania robót uzależniony jest od postępu kluczowej inwestycji – budowy mostów.
– Planujemy remont ul. Kijowskiej, ale nie wcześniej niż po zakończeniu obecnie trwającej budowy. Musielibyśmy w takiej sytuacji wprowadzić dodatkowe utrudnienia, na drogach objazdowych, co sparaliżowałoby ruch w okolicy – tłumaczy Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Pierwotny termin zakończenia budowy mostów w lipcu 2023 roku jest nierealny. Wykonawca, firma Trakcja, zwróciła się z wnioskiem o wydłużenie czasu do końca 2023 roku. W tym momencie trudno ocenić, kiedy zakończą się roboty po stronie ul. Fordońskiej i możliwe będzie przywrócenie w pełni dawnego ruchu, a dopiero wtedy temat ul. Bałtyckiej powróci.
O ile ten remont można uznać za pewnik, to w przypadku ul. Łęczyckiej nie jest to oczywiste. Drogowcy po zakończeniu obecnie trwającej budowy przyjrzą się stanowi nawierzchni i ocenią czy konieczne jest tam przeprowadzenie prac naprawczych, a jeśli tak, jaki miałyby mieć charakter. Sam wjazd od strony ul. Fordońskiej jest częściowo przebudowywany w ramach trwającego remontu.
Najpierw analiza
Na dalszym odcinku Łęczyckiej, do skrętu w ul. Curie-Skłodowskiej natężenie ruchu w ostatnich miesiącach było mniejsze. Przez ponad rok ul. Łęczycką nie kursowały autobusy komunikacji miejskiej. Z jezdni korzystali przede wszystkim klienci pobliskich marketów i stacji paliw. Stan całej ulicy, do ul. Kamiennej, nie wyglądał najlepiej jeszcze przed samą budową mostów. Prace naprawcze na Łęczyckiej dokonywane są na razie doraźnie – gdy liczba dziur się zwiększa, prowadzone są doraźne naprawy, a po kilku miesiącach sytuacja się powtarza.
Szansa na większe zmiany może pojawić się wraz z planowaną inwestycją w infrastrukturę rowerową na ul. Curie Skłodowskiej. Na odcinku od Wyszyńskiego do Łęczyckiej planowane jest utworzenie pasów rowerowych w obu kierunkach. Z kolei na samej ul. Łęczyckiej po stronie wschodniej ma zostać wydzielona droga rowerowa.