Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UKW odwołuje się od oceny ministerstwa. Rozpoczęte przewody doktorskie nie są zagrożone

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
- Wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy złożono już w kilku dyscyplinach, m.in., takich jak historia, psychologia i sztuki muzyczne - informuje prof. dr hab. Jarosław Burczyk, Prorektor ds. Nauki UKW.
- Wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy złożono już w kilku dyscyplinach, m.in., takich jak historia, psychologia i sztuki muzyczne - informuje prof. dr hab. Jarosław Burczyk, Prorektor ds. Nauki UKW. Arkadiusz Wojatsiewicz/Archiwum
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - zgodnie z zapowiedzią - odwołuje się od wyników ewaluacji do Ministra Edukacji i Nauki.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

Pod koniec lipca br. uczelnie poznały wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. Minister Edukacji i Nauki, biorąc pod uwagę uchwały Komisji Ewaluacji Nauki, przyznał UKW kat. A w dwóch dyscyplinach naukowych (nauki o kulturze i religii oraz nauki o polityce i administracji) oraz w ośmiu dyscyplinach przyznał kat. B+ (m.in. inżynieria materiałowa, językoznawstwo, pedagogika czy nauki fizyczne).

Osiem dyscyplin naukowych: historia, informatyka techniczna i telekomunikacja, nauki biologiczne, nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o kulturze fizycznej, nauki prawne, psychologia oraz sztuki muzyczne - otrzymało kat. B, a matematyka kategorię C.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy postanowił odwołać się od wyników ewaluacji do Ministra Edukacji i Nauki. Podobnie jak inne uczelnie - ma 30 dni od dnia doręczenia decyzji na złożenie odwołania do Ministra Edukacji i Nauki. Z tej szansy UKW - tak jak zapowiadał - skorzystał.

Otwarte już przewody doktorskie zostaną ukończone

- Wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy złożono już w kilku dyscyplinach, m.in. takich jak historia, psychologia i sztuki muzyczne - informuje prof. dr hab. Jarosław Burczyk, Prorektor ds. Nauki UKW. - Dotychczas szkoła doktorska prowadziła kształcenie w 9 dyscyplinach. Już teraz wiemy, że po parametryzacji kształcenie doktorantów będzie możliwe w minimum 10 dyscyplinach. Wyniki parametryzacji nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie Szkoły Doktorskiej UKW. 

Bydgoski uniwersytet zapewnia, że wszczęte już przewody doktorskie nie są zagrożone.

- W tej chwili przewody doktorskie prowadzi się według przepisów przejściowych i wszystkie wszczęte na UKW przewody zostaną na UKW doprowadzone do końca - zapewnia prof. dr hab. Jarosław Burczyk, Prorektor ds. Nauki UKW. - Nie ma zatem sytuacji, by otwarty przewód doktorski nie mógł zostać ukończony. Doktoranci ze studiów doktorskich, którzy mają prowadzone postępowania w sprawie nadania stopnia doktora na nowych zasadach, muszą pamiętać, że status doktoranta wygasa mocą ustawy z końcem 2023 r. Również oni mają aktualnie zachowaną możliwość prowadzenia postępowań na UKW. Każdy doktorant kształcący się w Szkole Doktorskiej UKW ma zachowaną możliwość jej ukończenia, niezależnie od tego, w ramach, jakiej dyscypliny się kształci.

Wyższa kategoria naukowa to też wyższa subwencja

Prorektor ds. Nauki UKW podkreśla, że do tej pory uczelnia posiadała uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 9 dyscyplinach, a po zakończeniu parametryzacji liczba ta wzrośnie.

- UKW uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 5 nowych dyscyplinach: nauki o kulturze i religii, filozofia, inżynieria materiałowa, nauki fizyczne oraz nauki o Ziemi i środowisku - mówi prof. dr hab. Jarosław Burczyk. - W przypadku nadawania stopnia doktora habilitowanego nasza uczelnia posiadała uprawnienia w 5 dyscyplinach: historia, literaturoznawstwo, językoznawstwo, pedagogika, nauki biologiczne. UKW uzyskało uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w 7 nowych dyscyplinach: nauki o kulturze i religii, filozofia, inżynieria materiałowa, nauki fizyczne oraz nauki o Ziemi i środowisku, inżynieria mechaniczna, nauki o polityce i administracji.

Wyższa kategoria naukowa to też wyższa subwencja, czyli środki finansowe, które dostają uczelnie z budżetu państwa. Kwestię subwencji reguluje Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 września 2019 r. w sprawie sposobu podziału środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego znajdujących się w dyspozycji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz na zadania związane z utrzymaniem powietrznych statków szkolnych i specjalistycznych ośrodków szkoleniowych kadr powietrznych.

- Subwencja składa się z kilku składników, a kategoria naukowa wraz z innymi czynnikami (np. współczynnik kosztochłonności prowadzenia działalności naukowej) wpływa na wysokość składnika badawczego - informuje prof. dr hab. Jarosław Burczyk. - Dyscypliny, które uzyskały kategorię B, mają nadal zapewnione środki finansowe na badania. Warto jednak pamiętać, że dopóki decyzje w sprawie nadanych kategorii nie staną się prawomocne, wyliczanie przyznanych kategorii ma jedynie charakter spekulacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo