Zobacz wideo: Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy
Wracamy do sprawy kortów tenisowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Sportowej 2. Od maja zarządzają nimi dwie bydgoskie firmy, które wygrały konkurs na najemcę obiektu. Gdy w czerwcu właściciel odrzuconej firmy skierował do uczelni prośbę o udostępnienie treści zwycięskiej oferty, miał się rzekomo dowiedzieć, że... oferta została zwrócona oferentowi na jego wniosek.
W notatce z wyboru najkorzystniejszej oferty na najem kortów, informowano też, iż sposób oceny opierał się na kryteriach "podstawowych", jak i - co podnoszą przedsiębiorcy, którzy odpadli w konkursie - na "dodatkowych, tj. marka, stabilność finansowa, możliwości inwestycyjne".
To Cię może też zainteresować
Zapytaliśmy o tę sytuację rzecznika UKW.
- Uniwersytet nie miał obowiązku korzystać z procedur Prawa Zamówień Publicznych. Wykorzystano formę ogłoszenia. Przeanalizowano szereg aspektów, w tym m.in. doświadczenie w prowadzeniu działalności sportowo-rekreacyjnej oraz ofertę finansową - Tomasz Zieliński, rzecznik UKW odpowiada na pytanie o tryb wyboru nowego zarządcy kortów.
- Najlepszą okazała się oferta firm wymienionych w artykule, która oprócz stabilnych warunków finansowych, jako jedyna zaproponowała w ofercie zabudowę kortów na własny koszt w 2021 roku.
Koszt modernizacji kortów, finansowany z RPO wyniósł 604.296,68 zł. A cały projekt Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu na UKW wart był ponad 12,6 mln zł. CEKFIS, którego częścią są korty tenisowe, podlega Działowi Obsługi CEKFiS i Kanclerzowi Uczelni". Tę funkcję pełni Renata Malak. Działalność dydaktyczna podlega Prorektorowi ds. Studenckich i Jakości Kształcenia."
To są korty użytkowane sezonowo
Kiedy po raz pierwszy informowaliśmy o sprawie kortów na Polonii, cytowaliśmy słowa informatora: - Od 2014 roku obiekt był pozostawiony sam sobie. Niszczał - mówił jeden z bydgoskich przedsiębiorców.
"Korty UKW położone są na wolnym powietrzu, bez zadaszenia, używane są sezonowo" - czytamy w odpowiedzi Tomasza Zielińskiego. "Po pracach remontowo-modernizacyjnych, na kortach prowadzono zajęcia dydaktyczne zgodnie z planami nauczania oraz zajęcia fakultatywne, służące rozwojowi sportu na UKW. Korty udostępnione zostały także nieodpłatnie pracownikom i studentom UKW oraz studentom innych bydgoskich uczelni. Prace przygotowawcze do sezonu, a później konserwacyjne, prowadzono zgodnie z bieżącymi, sezonowymi potrzebami. Od 2020 roku do dziś korty nie są używane do celów dydaktycznych z powodu pandemii."
- W okresie wykorzystywania kortów do działalności dydaktycznej (przed pandemią), prowadzono bieżące czynności związane z utrzymaniem kortów, w tym m.in.: wałowanie, uzupełnianie mączki, stabilizowanie linii, podlewanie kortu przed każdą grą, równanie kortu po każdej grze siatką, odchwaszczanie, dbanie o czystość widowni - informuje Zieliński. - W roku 2021 (nadal w warunkach pandemii i wstrzymania zajęć dydaktycznych) podjęto decyzję o oddaniu kortów w dzierżawę najemcy zewnętrznemu. Utrzymanie kortów scedowano na podmiot wyłoniony w kwietniu.
