https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy zachwalają życie i pracę w Bydgoszczy. Doktorant UKW nagrał film promocyjny

Paweł Kaniak
Alina, jedna z bohaterek filmu, otworzyła w Bydgoszczy swój biznes.
Alina, jedna z bohaterek filmu, otworzyła w Bydgoszczy swój biznes. „Bydgoszcz - nasze wspólne miasto”. Kadr z filmu
Liliana, Alina, Jurij i Wołodymyr pochodzą z Ukrainy. Swój dom znaleźli w Bydgoszczy. Opowiedzieli o tym w krótkim filmie nagranym przez Jakuba Herolda - doktoranta Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

1 minutę i 52 sekundy trwa film zatytułowany „Bydgoszcz - nasze wspólne miasto”. Jego bohaterami są cztery osoby pochodzące z Ukrainy, które od kilku lat mieszkają nad Brdą.

Liliana pochodzi z Winnicy. Cieszy się, że może realizować w Bydgoszczy swoje artystyczne pasje. Jest dyrektorką ukraińskich chórów dla dorosłych i dzieci, prowadzi klub, w którym jej rodacy mogą się integrować i miło spędzać czas.

Alina wychowała się w Zaporożu. W Bydgoszczy realizuje się biznesowo, otworzyła tu niewielki zakład fryzjerski.

Jurij jest profesorem fizyki. Wcześniej mieszkał we Lwowie. Wspólnie z żoną pracuje w instytucie fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, na Katedrze Materiałów Optoelektronicznych, którą sam stworzył.

Wołodymyr przyjechał do Bydgoszczy z Krzemieńczuka. Pracuje jako spawacz i ceni swojego polskiego przełożonego, który wspiera go w realizacji zainteresowań sportowych - Wołodymyr z powodzeniem startuje w triatlonie.

Cała czwórka docenia Bydgoszcz jako miasto dające spore możliwości rozwoju zawodowego oraz spędzania wolnego czasu. Ich zdaniem, w Bydgoszczy można spełniać swoje marzenia.

Film „Bydgoszcz - nasze wspólne miasto” można obejrzeć w serwisie YouTube.

Twórcą filmu sfinansowanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy jest Jakub Herold - doktorant Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, od lat wspólnie z miastem realizujący projekty dotyczące współpracy z Ukrainą, w tym z miastami partnerskimi Krzemieńczuk i Czerkasy.

- Ideą stworzenia filmu było jak najszersze jego rozpowszechnianie. Film został przez autora przesłany do Ambasady Ukrainy w Polsce, Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku, do miast partnerskich Bydgoszczy na Ukrainie i wielu innych potencjalnie zainteresowanych nim podmiotów - informuje bydgoski ratusz.

Ukraińcy należą do najliczniej reprezentowanej grupy obcokrajowców w Bydgoszczy i okolicach. Według „Raportu o stanie miasta Bydgoszczy za 2020 rok”, pracodawcy z Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego złożyli w ubiegłym roku 12 357 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich wyszczególnionych w dokumencie grup cudzoziemców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
robimy na nich to niema co się dziwić 500 dla banderowców mniejsze podatki ,żyć nie umierać
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski