Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ujawniamy. Skala możliwych błędów lekarskich we Włocławku jest przerażająca

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Zastępca prokuratora rejonowego we Włocławku Waldemar Kwiatkowski
Zastępca prokuratora rejonowego we Włocławku Waldemar Kwiatkowski Jacek Smarz
Obecnie pięciu lekarzy włocławskiej lecznicy oskarżonych jest o narażenie życia pacjentów, a szósty akt oskarżenia jest szykowany. Siódmy lekarz usłyszał zarzuty za śmierć noworodka.

To nie wszystko. Prokuratura Rejonowa we Włocławku prowadzi jeszcze ponad 20 innych śledztw w sprawie krzywd pacjentów w miejscowym szpitalu. W tym - zgonów dwóch noworodków oraz zgonów osób dorosłych.
[break]

Staną przed sądem

Lekarze Ewa K. i Robert R. z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego oskarżeni są w związku ze śmiercią noworodka 18 maja 2013 roku.

Lekarz Mariusz Cz. ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oskarżony jest o zaniedbania, które miały doprowadzić do śmierci dorosłej pacjentki, pani Janiny.

Do sądu trafiły też akty oskarżenia przeciwko dwóm lekarzom z Oddziału Urologii: kierownikowi Arturowi B. oraz dr. Andrzejowi K. Odpowiadać będą za narażenie pacjentki, pani Bożeny, na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, w sytuacji, gdy ciążył na nich obowiązek opieki nad osobą narażoną. Taka kwalifikacja zresztą, czyli art. 160 par. 2 Kodeksu karnego, dotyczy większości spraw. Sprawcy grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

W przypadku szóstego medyka - doktor Małgorzaty W.-K., kierującej Oddziałem Okulistyki - prokuratura zapowiada skierowanie aktu oskarżenia. Sprawa dotyczy pacjentki, która straciła oko.

Zgony noworodków

Siódmemu lekarzowi natomiast, znów z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, śledczy przedstawili na razie zarzuty. - Dotyczą one narażenia pacjentki, matki, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niewłaściwą opiekę medyczną, w wyniku czego 23 sierpnia 2013 roku doszło do zgonu noworodka - mówi Waldemar Kwiatkowski, zastępca prokuratora rejonowego we Włocławku.

Niewykluczone, że zarzutów postawionych lekarzom tego oddziału będzie w niedalekiej przyszłości jeszcze więcej. W toku są bowiem dwa następne śledztwa. Jedno dotyczy narażenia życia i zdrowia matki, pani Dominiki, oraz nieumyślnego spowodowania śmierci jej nowo narodzonego synka Dylana w lipcu 2013 roku.

Drugie, chyba najbardziej nagłośnione przez media, dotyczy śmierci nienarodzonych bliźniąt pani Ewy Szydłowskiej w lutym 2014 roku. To akurat prowadzi Prokuratura Okręgowa we Włocławku. - Jest w toku. W połowie czerwca spodziewamy się opinii zespołu
biegłych - mówi jej rzecznik.

Inne toczące się śledztwa w sprawie błędów lekarzy we włocławskim szpitalu dotyczą nie tylko Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, ale i Oddziału Chirurgii Ogólnej, Oddziału Chirurgii Dziecięcej, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W jednym z ostatnich śledztw, dotyczących tragicznej śmierci pacjentki, pani Krystyny, 19 sierpnia 2014 r., sąd właśnie zwolnił z tajemnicy lekarskiej członków zespołu ratownictwa medycznego oraz internistów włocławskiego szpitala: dr. Agnieszkę M., dr Annę W. i dr. Zbigniewa Ł.

W fazie całkiem wstępnej natomiast jest śledztwo dotyczące śmierci dwóch pacjentek na ortopedii, związanej ze zgorzelą gazową.

Dyrektor spokojny

Krzysztof Malatyński, szef szpitala we Włocławku, jest spokojny o jego los. W najbliższym wydaniu magazynowym przedstawimy sukcesy, jakimi się chwali. - Jeśli chodzi o lekarzy oskarżonych czy z zarzutami, to przyjąłem zasadę taką: jeśli sami mnie o tym informują, to nie spotkają się z żadnymi reperkusjami - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!