To była już druga edycja tego wydarzenia. Przed rokiem młodzież z klas policyjnych przeprowadziła śledztwo w sprawie włamania do mieszkania pewnej bogatej wdowy. Tym razem scenariusz konkursu dotyczył tajemniczego wypadnięcia kobiety z okna. Młodzi śledczy po otrzymaniu zgłoszenia musieli ustalić: Kim była kobieta? Dlaczego wypadła? Czy pomógł jej w tym ktoś trzeci?
Zanim to nastąpiło, uczniowie stanęli przed ważnym zadaniem. Kobieta przeżyła upadek z okna i należało udzielić jej pierwszej pomocy. Jury konkursu, składające się z przedstawicieli policji oraz nauczycieli ZS nr 24, oceniało prawidłowe i sprawne wykonanie resuscytacji, wezwanie pomocy oraz to jak młodzież radziła sobie z obsługą urządzenia AEG.
Zabezpieczyli ślady, przesłuchiwali świadków
Dopiero po udzieleniu pomocy i przekazaniu poszkodowanej służbom medycznym, uczniowie przystąpili do podjęcia czynności na miejscu wypadku.
- Analiza śladów, oględziny miejsca zdarzenia oraz zeznania świadków, m.in., tym przez cały konkurs pochłonięci byli uczniowie z klas policyjnych - mówi Leszek Sobieraj, dyrektor ZS nr 24. - W tym konkursie chodziło o połączenie dobrej zabawy z wykorzystaniem zdobytej już przez młodzież wiedzy.
Posiadane wiadomości i umiejętności oraz analityczne umysły doprowadziły startujące zespoły (5-osobowe) do rozwiązania zagadki, wskazania sprawcy i finałowego sporządzenia sprawozdania z przebiegu śledztwa.
Jesienią będzie nowy projekt XII LO "Potyczki sądowe"
Najszybciej i najdokładniej z zadaniem poradzili sobie sobie uczniowie klasy II. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Jan Miklas, Adam Grześkowiak, Aleksander Węgrzyn, Oliwia Pulkowska i Artem Povaliuk. Drugie miejsce zajął zespół z klasy III, a na trzecim stopniu podium uplasowała się drużyna z klasy I policyjnej.
Pamiątkowe statuetki zespołom wręczyli: kom. Radosław Grześkowiak, zastępca komendanta Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście, nadkom. Marek Grabowicz, specjalista w Wydziale Techniki Kryminalistycznej KMP w Bydgoszczy oraz Leszek Sobieraj, dyrektor ZS nr 24.
- Na tym jednak nie kończą się „Kryminalne Zagadki Dwunastki” - mówi Leszek Sobieraj. - Jesienią tego roku uczniowie nowopowstającej klasy o profilu psychologiczno-prawnym w postępowaniu sądowym, w ramach nowego projektu „Potyczki sądowe” będą oskarżać, bronić i osądzać w powyżej sprawie.
