https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczą się życia we "žWrzosie"

Sonia Gruszka
W Fordonie brakowało miejsca, w którym osoby z dysfunkcjami psychicznymi mogłyby brać udział w terapiach zajęciowych. MOPS starał się o otwarcie placówki blisko pięć lat. I udało się.

W Fordonie brakowało miejsca, w którym osoby z dysfunkcjami psychicznymi mogłyby brać udział w terapiach zajęciowych. MOPS starał się o otwarcie placówki blisko pięć lat. I udało się.

Nowa, szósta taka placówka działa przy ul. Janosika 4. Z zajęć korzystają 22 osoby. ŚDS „Wrzos” dysponuje jeszcze 8 wolnymi miejscami. Dotychczas wszyscy potrzebujący mieszkający w Fordonie, chcąc uczestniczyć w zajęciach, musieli dojeżdżać do innych placówek, co nie zawsze było proste. Dziś mają własny dom dziennego pobytu, w którym czekają na nich zajęcia, warsztaty i terapia.

<!** reklama>- Nasi podopieczni korzystają, m.in., z pracowni stolarskiej, krawieckiej, chodzą na zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe, a nawet kulinarne - wymienia Anna Grabska, kierowniczka ŚDS „Wrzos”. - Placówka działa już od września, jednak dopiero wczoraj zorganizowaliśmy jej uroczyste otwarcie. Po miesiącu działania mogę powiedzieć, że nasi podopieczni stanowią zgraną grupę. Angażowali się w urządzanie tego miejsca. Są zadowoleni i choć po tak krótkim czasie trudno mówić o skutkach terapii, można zauważyć już jej pierwsze efekty. Uczestnicy stają się bardziej otwarci na innych ludzi i na otoczenie.

W zajęciach ŚDS „Wrzos” udział wziąć mogą pełnoletni mieszkańcy Bydgoszczy z zaburzeniami psychicznymi, którzy mają orzeczoną niezdolność do podjęcia pracy. Wystarczy dopełnić formalności w rejonowym ośrodku pomocy społecznej. Podopieczni przyjmowani są najpierw na okres próbny, który trwa 3-4 miesiące, a następnie na pół roku. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-14.30.

- Zanim ktoś podejmie decyzję o zapisaniu się na zajęcia, zawsze może przyjść do nas i zobaczyć, jak one wyglądają. Można poznać prowadzących, uczestników, zaprzyjaźnić się z nimi i dopiero wtedy spróbować - radzi Anna Grabska. - Na miejscu mamy psychologa, który pomaga nie tylko naszym podopiecznym, lecz również wspiera ich rodziny.

Dokąd po pomoc

ROPS Bartodzieje, ul. Morska 2 (tel. 52 342 12 14); ROPS Błonie, ul. Broniewskiego 1, (tel. 52 373 30 53); ROPS Szwederowo, ul. Żwirki i Wigury 11, (tel. 52 373 01 31); ROPS Śródmieście, ul. Ogrodowa 9 (tel. 52 325 44 50); ROPS Wyżyny, ul. Kapuściska 10 (tel. 52 361 99 02); ROPS Fordon, ul. Porazińskiej 9 (tel. 52 343 06 55).

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski