Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące krokusów zakwitło w Bydgoszczy. Wiosna na dobre zagościła w Ogrodzie Botanicznym UKW [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Które z licznej kolekcji gatunków roślin Ogrodu Botanicznego UKW rozkwitły jako pierwsze?  Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z Botanika
Które z licznej kolekcji gatunków roślin Ogrodu Botanicznego UKW rozkwitły jako pierwsze? Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z Botanika Dariusz Bloch/ kolaż jt
Kilka tysięcy niebiesko-fioletowych krokusów, ale także wawrzynek wilczełyko w odcieniu wrzosu, złocista jak słońce kalina wonna czy biała śnieżyczka przebiśnieg - takimi kolorami mieni się już wiosna w Ogrodzie Botanicznym UKW w Bydgoszczy. A będzie jeszcze piękniej, gdy rozkwitnie dywan tulipanów, żonkili, hiacyntów...

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 3 odcinek 5

Jak przyznaje mgr inż. Jarosław Mikietyński, specjalista zajmujący się przebogatą florą Ogrodu Botanicznego UKW w Bydgoszczy, w ubiegłym roku natura zaczynała budzić się do życia dwa tygodnie szybciej, w tym roku rośliny zaczęły kwitnąć w standardowych dla swych gatunków terminach.

W centrum Bydgoszczy polana krokusów jak w górach!

W Ogrodzie Botanicznym UKW nie tylko wzrok, ale i pracujące już na dobre pszczoły przyciąga mieniąca się w odcieniach niebieskości i fioletu polana pięknych krokusów!

- Krokusów jest u nas kilka tysięcy i nie trzeba jechać w góry, by zachwycić się widokiem niebieskiej łąki - przyznaje mgr inż. Jarosław Mikietyński, dodając, że krokusy w Botaniku kwitną na potęgę.

To jednak nie krokusy w 90-letnim Botaniku UKW były pierwszym zwiastunem wiosny.
- Już pod koniec lutego jako jedna z pierwszych zakwitła, pochodząca z Dalekiego Wschodu, kalina wonna. Na przełomie lutego i marca tradycyjnie kwitnąć zaczęły oczary. W tym samym czasie rozwijać się zaczął wawrzynek wilczełyko - roślina ozdobna, w naturze częściowo chroniona, ale dla ludzi trująca. Na terenie naszego ogrodu mamy dwie odmiany wawrzynka: oko cieszą już wrzosowe kwiaty tej rośliny, odmiana o białych kwiatach zakwitnie troszkę później. Jeszcze nieśmiało, ale pojawia się przylaszczka pospolita - podpowiada mgr inż. Jarosław Mikietyński.

Nasz rozmówca wskazuje też na przebiśniegi i rannik zimowy (pojawiły się równo z oczarami i wawrzynkiem), leszczynę (której kwiatostany zaczynają już nawet przekwitać), olsze czarne, a także na pierwiosnki, które… - W rzeczywistości kwitną nieco później niż mówią to słowa piosenki - uśmiecha się ekspert z Botanika UKW.

W kwietniu w Botaniku UKW rozkwitnie kolorowy dywan kwiatów cebulowych

- Jesienią zasadziliśmy ponad tysiąc roślin cebulowych, jak m.in. hiacynty, tulipany, narcyzy w różnych odmianach i kolorach. Pierwsze wiosenne promienie słoneczne sprawiają, że rośliny te zaczynają już przebijać się przez ziemię. Jeśli noce będą z dodatnią temperaturą, jak zapowiadają synoptycy, to za dwa tygodnie powinien zacząć już rozkwitać kwiatowy dywan na naszym ogrodowym trawniku – zdradza nam mgr inż. Jarosław Mikietyński.

Przypomnijmy, na terenie Ogrodu Botanicznego UKW kolekcja roślin liczy niemal 700 gatunków drzew i krzewów.
- Mamy gatunki roślin pochodzące z różnych zakątków świata, a prawie każdy z nich o trochę innej porze roku zaczyna kwitnąć - podkreśla mgr inż. Mikietyński, dodając, że właśnie rozpoczął nawozić wszystkie rośliny ciepłolubne, jak chociażby pelargonie, które w maju będą już w pełnej krasie zdobić Botanik UKW.

Ogród Botaniczny UKW ma także kolekcję historycznych odmian róż, ale one obudzą się do życia w czerwcu. - I zakwitną tylko raz, w przeciwieństwie do róż rabatowych, które kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni - dodaje nasz rozmówca.

Wstępnie otwarcie Ogrodu Botanicznego UKW dla mieszkańców było planowane od 1 kwietnia, ale jeśli pandemiczne obostrzenia na to nie pozwolą, to być może do ogrodu wybierzemy się dopiero na majówkę. Bieżące informacje na ten temat zostaną zamieszczone na stronie internetowej ogrodu TUTAJ

Niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, polecamy śledzić stronę www.ogrod.ukw.edu.pl, a także fanpage Ogród Botaniczny UKW, gdzie zamieszczane są filmy z edukacyjnego cyklu Przyrodnicze ABC-adło, w którym przyrodnicze ciekawostki zdradzają Monika Wójcik-Musiał i Jarosław Mikietyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo