Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc osób porzuciło pracę, by opiekować się innymi. Dlaczego?

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Thinkstock
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrośnie dopiero na początku 2016 roku i zostanie naliczone na podstawie minimalnej płacy.

Do redakcji zgłosił się bydgoszczanin, który zrezygnował z pracy po to, by opiekować się poważnie chorą żoną.

- Zasiłek miał być wyższy, a ciągle otrzymuję takie same pieniądze - denerwował się Czytelnik.

Sprawdziliśmy, wyjaśniamy: Wydział Zdrowia Świadczeń i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy wypłaca miesięcznie świadczenie pielęgnacyjne ok. 950 osobom.

Świadczenie z tytułu rezygnacji z zatrudnienia przysługuje: matce albo ojcu, opiekunowi dziecka, osobie będącej rodziną zastępczą, innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
Obecnie świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest w wysokości 1200 zł miesięcznie.

- Od 1 stycznia 2016 roku będzie wynosiło 1300 złotych, ponieważ kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia każdego roku - wyjaśnia Marta Stachowiak, doradca prezydenta.

Wskaźnikiem waloryzacji jest wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę.

ZUS dla rencistów

Natomiast ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny; jest on przyznawany osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 rok życia.

- Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na wniosek zainteresowanego na podstawie opinii lekarza orzecznika ZUS - tłumaczy Magdalena Wojtaluk, specjalista Wydziału Organizacji ZUS - ustalającego całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Osobie, która kończyła 75 rok życia, dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu.

W przypadku, gdy osoba uprawniona do emerytury lub renty przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2015 r. wynosi 208,17 zł. Kwotę dodatku pielęgnacyjnego podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!