W piątek od godziny 20.00 rozpoczną się prace przygotowawcze, związane z przebudową układu drogowego dla potrzeb centrum handlowego IKEA w Bydgoszczy.
[break]
Przełożą na wiadukty
W pierwszym etapie prac firma Betpol SA przystąpi do budowy tymczasowego objazdu dla ulicy Fordońskiej. Dokładniej, wiaduktu drogowego, który zostanie wybudowane pomiędzy ul. Fordońską a istniejącym wiaduktem kolejowym po stronie północnej. Równocześnie rozpoczną się prace związane z wykonaniem tymczasowego pasa dla lewoskrętu na ul. Fordońskiej przy skrzyżowaniu z ul. Jasiniecką (na potrzeby tymczasowej sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu). Ruszy też budowa tymczasowej zatoki autobusowej po wschodniej stronie ul. Jasinieckiej przy ul. Fordońskiej.
- Wszystkie prace przygotowawcze oraz infrastruktura tymczasowa są związane z planowanym na koniec sierpnia przełożeniem ruchu - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Przeniesiony on zostanie z ul. Fordońskiej na tymczasowe wiadukty, równoległe do Fordońskiej oraz ruchu kołowego z obecnej ul. Rejewskiego na ul. Jasiniecką. Ta ostatnia na czas przebudowy przejmie wszystkie funkcje ulicy Rejewskiego, gdzie ruch będzie znacznie ograniczony.
Harmonogram realizacji przebudowy IKEA jest dostosowany do utrudnień w ruchu, związanych z budową linii tramwajowej do Fordonu, dlatego też o datach kolejnych utrudnień drogowcy będą informować na bieżąco podczas trwania przebudowy.
Prace przygotowawcze na ul. Fordońskiej zakończą się w lipcu.
Układ drogowy wokół przyszłego sklepu gotowy ma być na koniec kwietnia przyszłego roku.
Tymczasem IKEA...
- Dopinamy ostatnie formalności, chcemy rozpocząć budowę obiektu jak najszybciej - twierdzi Katarzyna Balashov, przedstawicielka spółki. - Rozpoczęliśmy też rekrutację pracowników do nowego sklepu.
Rekrutacja prowadzona jest dla działu komunikacji i wystawiennictwa. - Cieszymy się, że możemy rozpocząć budowę sklepu w Bydgoszczy - zapewnia Evelyn Higler, dyrektor generalna Ikei w Polsce. - Polska jest bardzo ważnym rynkiem Ikei. Planujemy dynamicznie się rozwijać i chcemy ośmiokrotnie zwiększyć obroty w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Polska jest dla Ikei trzecim rynkiem na świecie, jeżeli chodzi o dynamikę wzrostu sprzedaży, zaraz po Chinach i Rosji.
Oprócz tych ogólnych deklaracji, nie są jeszcze znane szczegóły realizacji bydgoskiej inwestycji. Nadal tajemnicą pozostaje harmonogram prac oraz to, co znajdzie się w pobliżu bydgoskiej Ikei. Prawdopodobnie w Bydgoszczy stanie standardowy obiekt, składający się z dwóch kondygnacji o powierzchni użytkowej około 30 tysięcy metrów kwadratowych.
