Tyle "bez ściemy" zarabiają kasjerzy w Biedronce i Lidlu! Zobacz najnowsze stawki netto

  • Gazeta Pomorska

Agnieszka Domka-Rybka

Zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę - 85 proc. ankietowanych. Więcej niż co trzeci z nich (36 proc.) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki - tak mówi najnowszy raport "Kasjer na rynku pracy. Zarobki, rozwój i oczekiwania" serwisu zarobki.pracuj.pl.
Ze względu na dużą rotację na stanowiskach kasjerów, atutem pracownika jest staż przekraczający 2-3 lata w jednym miejscu.
 Szymon Starnawski

- Choć znajdują się na najniższych szczeblach hierarchii, to właśnie oni budują nasze wrażenia w relacji z marką. Praca kasjera jest wymagająca, często ciężka fizycznie. Rynkowe doniesienia pokazują jednak, że płace kasjerów regularnie rosną, a pracodawcy wprowadzają programy rozwoju karier - podkreśla Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61 proc.) oraz ich zastępców (66 proc).

Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie to 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto. Dla porównania, przeciętna pensja sprzedawcy w branży motoryzacyjnej to 3100 zł netto, a kierownika sklepu spożywczego - 4600 zł netto.

Wyższe zarobki oferują sklepy w największych miastach i najsilniej rozwiniętych regionach oraz duże sieci handlowe.

Ze względu na dużą rotację na stanowiskach kasjerów, atutem pracownika jest staż przekraczający 2-3 lata w jednym miejscu.

Wyższe wynagrodzenia oferują kasjerom np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD.

Płaca minimalna wzrośnie od 2019 roku.

Kasjerzy coraz częściej otrzymują benefity. Jakie? Zobacz na kolejnej stronie.

Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38 proc.). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28 proc.), ubezpieczenia na życie (25 proc.), prywatną opiekę medyczną (18 proc.).

WYPŁATA PLUS. JAKIE DODATKI DO PENSJI OFERUJĄ SIECI HANDLOWE? [BIEDRONKA, LIDL, IKEA, CARREFOUR, KAUFLAND]

Jakie są oczekiwania kasjerów? Przeczytacie na następnej stronie.

Kasjerzy to jedna z najbardziej charakterystycznych grup pracowników fizycznych. Jak wykazał raport Pracuj.pl, oczekują oni stabilnych i jasnych zasad zatrudnienia. Chcą wygodnej i szybkiej rekrutacji, uczciwych relacji z szefami oraz zdrowego środowiska pracy.

Jak pokazał raport Pracuj.pl "Na tropie dobrej pracy", pracownicy fizyczni zwracają przede wszystkim uwagę na wysokość wynagrodzenia. Tylko 35 proc. badanych chciałoby zmienić stanowisko na wyższe, ale już 77 proc. zmieniłoby pracę, jeśli w nowym miejscu otrzymaliby wyższe wynagrodzenie.

O tym, jakie są możliwości rozwoju w pracy kasjera wypowiedziała się dla Pracuj.pl Kinga Jagiełło-Kulesza, dyrektor działu HR w Jeronimo Martins Polska. Co powiedziała? Piszemy dalej.

- W zależności od przedsiębiorstwa i branży może to różnie wyglądać. Zwykle zaczyna się od stanowiska kasjera czy też sprzedawcy-kasjera, a później można awansować na starszego sprzedawcę – kasjera, a następnie na zastępcę kierownika sklepu. Im wyższy szczebel, tym więcej możliwości rozwoju. Można wybrać ścieżkę specjalistyczną albo menedżerską. W sieci Biedronka kierownik sklepu może awansować na kierownika sprzedaży produktów świeżych, na kierownika operacji i sprzedaży, później na starszego menedżera, nadzorującego pracę kilkudziesięciu sklepów, następnie – dyrektora centrum dystrybucyjnego, aż na stanowisko dyrektora operacyjnego regionu. Taka pozycja też wiąże się z różnymi możliwościami – można na przykład zmienić specjalizację, zostać dyrektorem w dziale zakupów itd. Dużo zależy od tego, jak wygląda struktura firmy lub aktualne potrzeby biznesowe. Praca na stanowiskach związanych ze sprzedażą pozwala uzyskać kompetencje, które można wykorzystać też w innych obszarach, m.in. w marketingu. Taka osoba może przejść np. do działu personalnego albo zostać trenerem wewnętrznym i prowadzić szkolenia - mówi Kinga Jagiełło-Kulesza.

Źródło: Pracuj.pl

Wideo

polecane: MiauCzat: Honorata Witańska ostrzega kobiety! Tęskni za PiP?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.03.2019, 22:03

nigdy nie pracowałem w takiego typu sklepie i zastanawia mnie czy jest tam potrzebny taki pajac jak kierownik za taką kasę , gdzie wszystkie dostawy idą z automatu według ilości sprzedaży a wzór na rozłożenie towarów wszyscy znają bo to góra ustala . więc kto powinien tam zarabiać za pracę .

09.03.2019, 17:48

W Anglii 7.83f/h brutto (jesli masz co najmniej 25 lat, jesli mnie to stawka jest odpowiednio nizsza) O pelnym etacie mozna jedynie pomarzyc. Umowy sa na 6-20 do max 30 godzin tygodniowo w zaleznosci od sklepu. Pieniadze strasznie male jak na koszty utrzymania na Wyspach. Nie tylko w Polsce malo placa moi drodzy ...

09.03.2019, 15:52

Pracuje w biedronce 7lat moja najwyższa wypłata to 2200

09.03.2019, 12:22

Niemiecka propaganda zeby oslabic Polske

09.03.2019, 01:01

Hahaha. Ja pracuje w Lidlu i zarabiam 1540 zł. Ba stanowisku pracownik sklepu. Robię wszystko, toesr6, odpiek I kasa. Przestańcie pisać głupoty że Lidl dobrze placi.

07.03.2019, 17:41

Ja pracuję w Aptece(technik farmacji),10 lat stażu,zarabiam 1950zł polskich netto,jak się nie załamię to startuję do Lidla lubi coś podobnego

07.03.2019, 14:13

W dniu 04.01.2019 o 15:05, Nau napisał: No i po co się uczylismy... Po co oddawalismy minimum 6 lat 3/4 pensji na czesne, dojazdy jedzenie i noclegi żeby studiować, a teraz dostawać mnuej niż kasjerzy. Trzeba było się lansować, dyskotekowac, i op... ac w szkole. W Polsce tylko tak można zyc

07.03.2019, 14:12

W dniu 04.01.2019 o 15:05, Nau napisał: No i po co się uczylismy... Po co oddawalismy minimum 6 lat 3/4 pensji na czesne, dojazdy jedzenie i noclegi żeby studiować, a teraz dostawać mnuej niż kasjerzy. Trzeba było się lansować, dyskotekowac, i op... ac w szkole. W Polsce tylko tak można zyc

07.03.2019, 13:15

W dniu 07.03.2019 o 11:48, Nati napisał: I dlatego od 5 lat pracuję w Niemczech jako kucharz w chotelu podstawa moja to 6000 zł plus dodatki za niedzielę. Święta plus darmowe mieszkanie i pełne wyżywienie nie oszukujmy się na niemieckie warunki nie jest to rewelacja ale praca w naszym kraju jest upokazajaca więc jak narazie nie planuje zmian

07.03.2019, 12:48

I dlatego od 5 lat pracuję w Niemczech jako kucharz w chotelu podstawa moja to 6000 zł plus dodatki za niedzielę. Święta plus darmowe mieszkanie i pełne wyżywienie nie oszukujmy się na niemieckie warunki nie jest to rewelacja ale praca w naszym kraju jest upokazajaca więc jak narazie nie planuje zmian

07.03.2019, 12:48

I dlatego od 5 lat pracuję w Niemczech jako kucharz w chotelu podstawa moja to 6000 zł plus dodatki za niedzielę. Święta plus darmowe mieszkanie i pełne wyżywienie nie oszukujmy się na niemieckie warunki nie jest to rewelacja ale praca w naszym kraju jest upokazajaca więc jak narazie nie planuje zmian

05.03.2019, 22:48

Jestem technikiem laboratoryjnym z 20 letnim stażem, na stanowisku kierowniczym w dużym szpitalu, biorę odpowiedzialność za ludzkie życie - dostaję 2700 na rękę 

03.03.2019, 01:28

I do tego bez studiów jestem...

03.03.2019, 01:27

Jak żyć!!! Jestem kucharzem w prywatnej firmie...13 lat pracy i 3200 netto.masakra jakaś!!!

01.03.2019, 21:26

W dniu 04.01.2019 o 16:25, Paula napisał: Ostatnio w Poznaniu byłam na rozmowie w biedronce... Pisze że 3tys brutto ? To nie prawda! Na umowie jest 2500zl a te 500zl to premia za frekwencję! Czyli może być a nie musi .... Ludzi tam jest 4-5 na cały sklep i pracownik jest od wszystkiego! Ma listę zadań do zrobienia danego dnia i trzeba się wyrobić bo następnego dnia zasypia cię kolejna podobna robota. Godziny ruchome a przy dzieciach ciężko tak chodzic do pracy. Niedzielę zamknięte przekładają się na jeszcze więcej obowiazkow... Co później wpływa na relacje z klientami bo po prostu nie ma nap to czasu ...
Święta prawda też pracuje w bierze jest okropnie nie polecam

28.02.2019, 10:41

Chce być nauczycielem.I takie mam wykszta łcenia.Ale nie mogę znaleźć etatu.Aja bez podwyzki chetnie pójdę na miejsce strajkujacyh.Ale zastanawiam się nad pracą w Lidlu

28.02.2019, 10:05

W większości mgr nie znaczy nic oprócz tytułu, bo konczysz studia i bez praktyk i stażu nie potrafisz nic. Jedynie te suche wiadomości z zajęć. W Polsce jest najwieksza produkcja mgr.

27.02.2019, 22:12

W dniu 05.01.2019 o 21:50, pamela napisał: Coś się porobiło w biedronkach, bo zaczęli od jakiegoś czasu strasznie oszukiwać. Przeważnie jedną sztukę wbiją jako dwie, a ostanio pomidory za 7 zł. miałam policzone jako malinowe po 16 zł. za kg. Trzeba od razu po zapłaceniu dokładnie sprawdzić paragon.

27.02.2019, 11:41

Ale w Lidlu i tak nieźle płaca, te 3100 trochę wyssane z palca, ale 2400 brutto za 3/4 etatu, gdzie nawet w urzędach ludzie pracują za 2250 za cały etat, także w Lidlu nie jest źle.Nie wiem ile wy byście chcieli zarabiać, ale jeśli macie minimalne wykształcenie to i płaca będzie minimalna.

27.02.2019, 11:18

Teraz liczy się papierek. Natomiast wiedza jest na drugim planie

27.02.2019, 11:15

Oj przecież nie jedna osoba po studiach do pracy się nie nadaje.zero wiedzy i umiejetnosci.A przyjmują takich po znajomosci

27.02.2019, 07:26

W dniu 27.02.2019 o 02:33, Ha napisał: Zdziwił byś się deb***u po jakich szkołach pracują w BiedronceGówno wiesz a się wypowiadasz.
Kazał im ktoś? Jak po takich super szkołach nie mogą normalnej pracy znaleźc to problem jest w nich.

27.02.2019, 03:33

W dniu 26.02.2019 o 14:03, Bogol napisał: Przepraszam bardzo ale czemu narzekacie? Co macie sobą do zaoferowania pracodawcy? Są osoby z zawodem jak np. Spawacze/kierowcy koparek którzy biorą 3000zl na rękę minimum, nikt wam nie broni się wyszkolic. Po studiach też wiele drzwi się otwiera. A to że wy bez szkoły albo po zawodówce fryzjerskiej zdanej na samych dwójach oczekujecie nie wiadomo jakich pieniędzy to już wasz problem.W Lidlu dają na start 2400 brutto za 3/4 etatu, minimalną za cały etat to 2250, więc moim zdaniem jak dla osób bez żadnego zawodu czy szkoły to normalna płaca.Chcecie więcej? Trza było się uczyć. Nikt wam w Lidlu czy biedronce pracować nie każe, a że was nigdzie indziej nie chcą to kogo to jest problem?
Zdziwił byś się debilu po jakich szkołach pracują w BiedronceGówno wiesz a się wypowiadasz.

26.02.2019, 18:19

A może wreszcie ktoś zalmie się tymi co zniszczyli polski handel czyli katolicka i polska siecią z Poznania... Podajcie ile zarabiają ich wyrobnicy i na jakich warunkach tyraja... Polski powód do dumy.

26.02.2019, 15:03

Przepraszam bardzo ale czemu narzekacie? Co macie sobą do zaoferowania pracodawcy? Są osoby z zawodem jak np. Spawacze/kierowcy koparek którzy biorą 3000zl na rękę minimum, nikt wam nie broni się wyszkolic. Po studiach też wiele drzwi się otwiera. A to że wy bez szkoły albo po zawodówce fryzjerskiej zdanej na samych dwójach oczekujecie nie wiadomo jakich pieniędzy to już wasz problem.W Lidlu dają na start 2400 brutto za 3/4 etatu, minimalną za cały etat to 2250, więc moim zdaniem jak dla osób bez żadnego zawodu czy szkoły to normalna płaca.Chcecie więcej? Trza było się uczyć. Nikt wam w Lidlu czy biedronce pracować nie każe, a że was nigdzie indziej nie chcą to kogo to jest problem?