MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba umieć szukać pracy

Iwona Matusiak
Jak szukać pracy? Jak napisać CV? Naszym Czytelnikom doradzają Agnieszka Węglicka z Punktu Pośrednictwa Pracy oraz Martyna Żołecka z Młodzieżowego Centrum Kariery.

Jak szukać pracy? Jak napisać CV? Naszym Czytelnikom doradzają Agnieszka Węglicka z Punktu Pośrednictwa Pracy oraz Martyna Żołecka z Młodzieżowego Centrum Kariery.<!** Image 2 align=none alt="Image 198746" sub="Targi pracy w nakielskim „Staszicu” zakończyły się sukcesem, przyciągnęły dużo młodzieży / Fot. Archiwum">

Jak można się z Paniami spotkać?

Agnieszka Węglicka: Staramy się promować poprzez spotkania w szkole, organizujemy u nas drzwi otwarte oraz targi pracy. Ostatnie były w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica w Nakle. Często też szkoły zapraszają nas, gdy mają przerwy w zajęciach. Staramy się dojeżdżać i docierać wszędzie tam, gdzie jest możliwość. Jesteśmy na przykład na etapie współpracy z gimnazjum we Wieszkach.

Martyna Żołecka: Gimnazjum we Wieszkach samo wyszło do nas z inicjatywą. Ja odbywam też wolontariat w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym i z tą placówką także współpracujemy.

Jak długo już działacie na terenie powiatu?

Martyna Żołecka: Istniejemy od 2010 roku. Początki nie były łatwe. Musieliśmy zdobyć zaufanie szkół, aby nawiązać współpracę. Obecnie tych problemów już nie ma, zresztą szkoły średnie muszą teraz realizować doradztwo zawodowe.

Jak powinna wyglądać nasza rozmowa z pracodawcą?

Agnieszka Węglicka: Rozmowa to zawsze takie zderzenie z rzeczywistością. Jeśli dla kogoś jest to pierwsze tego typu spotkanie, to na pewno jest zestresowany. Podczas zajęć pokazujemy filmy jak wygląda rozmowa, taka oceniana pozytywnie i negatywnie. Wcielamy się też na zajęciach w różne role pracodawcy i potencjalnego pracownika. Takich ćwiczeń nigdy nie za dużo, warto mieć to wszystko wyuczone i przyswojone.

Jak wygląda scenariusz takich zajęć?

Martyna Żołecka: Za każdym razem przygotowujemy harmonogram zajęć, najpierw przekazujemy trochę teorii i przystępujemy do praktyki. Ćwiczenia i praktyka są najważniejsze. Obok spotkań grupowych są też indywidualne, bo nie każdy potrafi otworzyć się w grupie. Wtedy rozmawiamy, robimy najpierw wywiad i zastanawiamy się wspólnie, jak można danej osobie pomóc.

Pomagacie też szukać pracy?

Agnieszka Węglicka: Takie tematy też poruszamy na spotkaniach, mamy filmik „Praktyki, staże, wolontariat”, w którym pokazujemy różnice, między nimi, zachęcamy też do sięgania po tego typu środki aktywności. Warto sprawdzić się w niektórych dziedzinach, żeby wiedzieć czy mamy dalej iść tą drogą. Zdarza się, że młodzież ma mylne wyobrażenie na temat zawodu, który potencjalnie już sobie wybrała. Kiedyś na przykład w jednej grupie uczniowie byli przekonani, że zawód geodety to tylko siedzenie za biurkiem, ale przecież tak nie jest.<!** reklama>

Pomagacie też wybrać zawód?

Martyna Żołecka: To bardzo ważne, aby młodzi ludzie mieli świadomość tego, jaki zawód wybierają i co się z nim wiąże. Mamy takie programy „Spacer po zawodach” czy „Kalejdoskop zawodów”. Oczywiście, nie ma tam wszystkich fachów, ale jest bardzo dużo. Doradzamy, jaką szkołę też warto wybrać i mamy wykazy zajęć deficytowych czy aktualnie poszukiwanych. Każdy mówi, co go interesuje i omawiamy ewentualne zawody, w których dana osoba chciałaby pracować.

Jakie młodzież ma podejście do problemu poszukiwania pracy?

Agnieszka Węglicka: Młodzi ludzie często mają podstawową wiedzę na ten temat, ale często też uważają, że wiedzą wszystko. Oczywiście, okazuje się, że jest inaczej. Kiedyś na przykład była osoba, która twierdziła, że potrafi pisać CV. Dałam jej więc przykładowy dokument, gdzie były błędy, ale ich w ogóle nie zauważyła.

Martyna Żołecka: Dokumenty aplikacyjne są bardzo ważne i szlifowanie umiejętności ich pisania jest wciąż potrzebne. Kilka takich pism w życiu na pewno przyjdzie nam złożyć. A w CV i liście motywacyjnym ważne jest wszystko, informacje na temat osoby, ale także wygląd graficzny, detale. W sytuacji takiego bezrobocia, jakie mamy teraz, często nie zdajemy sobie sprawy, że o tym czy ktoś nas zaprosi na rozmowę, może zadecydować szczegół.

  • Agnieszka Węglicka

    Ukończyła Administrację w Bydgoskiej Szkole Wyższej o specjalizacji Administracja w Organach Wymiaru Sprawiedliwości. Mieszka w Miastowicach w gminie Kcynia. Ma męża i dwoje dzieci. W wolnych chwilach lubi zrelaksować się przy grach logicznych.

  • Martyna Żołecka

    Ukończyła Pedagogikę Specjalną ze specjalizacją Resocjalizacja na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Interesuje się psychologią, udziela się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Samostrzelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!