Sierpniowe nawałnice, o czym informowaliśmy na bieżąco, poczyniły ogromne szkody także na terenie gmin sąsiadujących z Bydgoszczą.
W gminie Koronowo zniszczone zostały np. domostwa mieszkańców Wierzchucina Królewskiego, Popielewa, Sitowca, Dziedzinka, Skarbiewa oraz Huty.
Bydgoskie instytucje, szkoły oraz organizacje pozarządowe pospieszyły z pomocą, rozpoczęły się zbiórki odzieży, materiałów budowlanych, artykułów żywnościowych i środków higieny.
Z pomocą dla klientów
Natomiast w Białych Błotach…
- Dowiedziałam się, że jedna z moich klientek, którą znam od ponad czterech lat, potrzebuje pomocy - mówi Sylwia Kuchcińska-Małkiewicz, przedstawiciel handlowy firmy Hero, zaopatrującej w artykuły nabiałowe i spożywcze m.in. sklepy znajdujące się w wielu miejscowościach trzech województw. - Wiedzieliśmy tylko tyle, że wichura uszkodziła dach domu, w którym ta pani mieszka. Natychmiast pojechaliśmy do Wierzchucina Królewskiego.
Zobacz również:
Plażowanie na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wypoczywano
Pani Sylwii udało się zebrać materiały na zabezpieczenie dachu. Okazało się jednak, że w wyniku nawałnicy ucierpieli też inni, w tym wielodzietna rodzina z Dziedzinka.
- Przygotowaliśmy ubrania dla dzieci oraz łóżeczko - tłumaczy Sylwia Kuchcińska-Małkiewicz. - Rodzina ta straciła dom i musiała przenieść się do ogólnodostępnej świetlicy. Na razie tam będzie mieszkać.
Kolejna rodzina z Dziedzin- ka także bardzo pilnie potrzebowała pomocy. I tym razem udało się ją wesprzeć. Wszystko dzięki tym, którzy zaufali pani Sylwii i natychmiast odpowiedzieli na jej prośby, czyli firmom: Hero Sicienko, Centrum Budowlane Słowiński i Casto rama.
Wiedzieliśmy tylko tyle, że wichura uszkodziła dach domu. Natychmiast tam pojechaliśmy.
Pani Sylwia pomaga właśnie uzyskać wszelkie zgody na odbudowę jednego z domów - za kilka dni pełna dokumentacja wraz z projektem technicznym zostanie przekazana do urzędu starosty bydgoskiego - decyzja i ewentualne pozwolenia powinno być wydane bardzo szybko. Potem pani Sylwia postara się znaleźć kolejnych sponsorów po to, by dom udało się prędko odtworzyć.
Uprzywilejowane gminy
Warto wyjaśnić, że przyspieszony tryb załatwiania formalności wynika z treści rozporządzenia Rady Ministrów z 17 sierpnia br. Dokument zawiera listę gmin, które ucierpiały w wyniku nawałnic i na terenie których stosuje się specjalne zasady budowlane, wynikające z konieczności rozbiórki i odbudowy zniszczonych przez żywioł budynków. Na tej liście znajduje się aż 28 gmin województwa kujawsko-pomorskiego, w tym gminy Koronowo i Sicienko.
Zobacz również:
Ogień w mieszkaniu na Powstańców Śląskich w Bydgoszczy. Stra...
W tych gminach można stosować przepisy tak zwanej specustawy, która m.in. pozwala na odbudowę budynków bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia. Wystarczy zgłosić taki zamiar staroście.
W zgłoszeniu trzeba tylko określić zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także dołączyć odpowiednie szkice lub rysunki. Gdy zachodzi taka konieczność, starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) w postanowieniu nakłada na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia dokumentów - wyjaśniają prawnicy Rzeczpospolitej.
Specustawa obowiązuje tylko przez określony czas, czyli 24 miesiące od daty wejścia w życie wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów. Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (www.
gunb.gov.pl) oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa odnaleźć można odpowiedni formularz.
Jaka można pomóc?
Zbiórki nadal są prowadzone. Pani Sylwia Kuchcińska-
-Małkiewicz stara się indywidualnie znajdować sponsorów.
Inni robią to poprzez instytucje, np. władze Koronowa zaapelowały do mieszkańców prosząc o pomoc.
- Kataklizm zmiótł wiele hektarów lasu, uszkodził lub zniszczył sto kilkadziesiąt budynków - czytamy w apelu Stanisława Gliszczyńskiego, burmistrza Koronowa. - Poszkodowane rodziny nie są w stanie sobie z tym poradzić. Robimy wszystko co możemy ale możliwości finansowe gminy nie wystarczą na zaspokojenie wszystkich potrzeb.
"Kudłatych świat". Odcinek 3.