MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa modernizacja Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Sprawdzamy na miejscu postęp prac

Jarosław Więcławski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trwa remont Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W ostatnich miesiącach z zewnątrz łatwo dostrzec spore zmiany. Sprawdzamy, jak przebiegają roboty przy modernizacji kulturalnego gmachu przy al. Mickiewicza.

Głównym celem inwestycji jest poprawa komfortu widzów, funkcjonalności obiektu, a także przywrócenie użyteczności balkonu poprzez modernizację budynku głównego w części dostępnej dla publiczności. Lepsza ma być akustyka obiektu. Poprawie ulegnie również estetyka wokół teatru. Projekt przewiduje nadbudowanie oraz rozbudowanie głównej bryły obiektu.

– Wykonawca zakończył roboty rozbiórkowe, roboty ziemne, roboty konstrukcyjno-budowlane i żelbetowe. Część inwestycji związana z rozbudową budynku została zrealizowana w stanie surowym zamkniętym. Wykonano roboty instalacyjne bez armatury i białego montażu. Zrealizowano również montaż stolarki okiennej – informuje „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Obecnie najwięcej prac realizowanych jest wewnątrz budynku głównego oraz w nowej części obiektu. Wykonywane są instalacje elektryczne, instalacje sanitarne oraz równolegle trwają roboty tynkarskie wraz z posadzkami betonowymi. W głównej części gmachu wykonywane są elementy stalowe nowej widowni, która docelowo będzie bardziej stroma, co zapewni lepszy widok na scenę podczas spektakli. Ponadto, w nowej części Teatru trwa montaż windy, która w przyszłości ułatwi poruszanie się widzów, w tym osób z niepełnosprawnościami – uzupełnia.

Rzeczniczka przekazuje, że w najbliższym czasie wykonawca przystąpi do wykonywania instalacji związanych z oświetleniem i nagłośnieniem Teatru Polskiego. Równolegle rozpoczną się prace związane z montażem elementów wykończeniowych. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma KWK Construction EU Sp. z o.o. Aktualna wartość zadania inwestycyjnego to ok. 42 mln zł. Umowę na realizację inwestycji podpisano w lipcu 2022 r. Miała zakończyć się w listopadzie 2023

Zakończenie, ze względu na szereg robót zamiennych i dodatkowych oraz związanych z technologią sceniczną, planowane jest w pierwszej połowie 2025 r. – mówi Marta Stachowiak.

Zmiany artystyczne

W lutym pisaliśmy o tym, że przedłużający się remont Teatru Polskiego w Bydgoszczy to duży problem dla zespołu artystycznego, a dyrekcja poszukuje tymczasowej siedziby, na czas trwania prac. Jak przekazała nam w ubiegłym tygodniu Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych w Teatrze Polskim, w tej sprawie nic się nie zmieniło, poszukiwania nadal trwają.

Duże zmiany w TPB nie będą dotyczyć jedynie budynku. Miasto Warszawa w poniedziałek ogłosiło początek procedury powołania bez konkursu Wojciecha Farugi na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Obecny dyrektor Teatru Polskiego zostanie powołany na pięcioletnią kadencję od 1 listopada. Wraz z nim przeniesie się jego zastępczyni. Faruga pozostanie dyrektorem bydgoskiej placówki do końca sierpnia.

Miasto Bydgoszcz zdecydowało się ogłosić konkurs na to stanowisko. Termin rozpoczęcia procedury przewidywany jest na 28 czerwca, a procedura konkursowa ma zakończyć się do końca października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski