Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwajem przez Most Fordoński w Bydgoszczy? GDDKiA pyta prezydenta i marszałka o przyszłość przeprawy

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Most Fordoński w nadchodzących latach wymaga przeprowadzenia kompleksowego remontu. Poniżej porządkujemy informacje o stanie przygotowań.
Most Fordoński w nadchodzących latach wymaga przeprowadzenia kompleksowego remontu. Poniżej porządkujemy informacje o stanie przygotowań. GDDiK
Most Fordoński w nadchodzących latach wymaga przeprowadzenia kompleksowego remontu. Poniżej porządkujemy informacje o stanie przygotowań.

Zobacz wideo: Potężne uderzenie CBŚP w sieć klubów go-go, oszukujących klientów m.in. w Bydgoszczy

od 16 lat

W ubiegłym roku Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy zleciła opracowanie analizy ekonomicznej przedsięwzięcia z uwzględnieniem różnych wariantów przyszłego zadania - remontu mostu. Opracowanie to nie jest dokumentem projektowym, a jedynie częścią większej całości analiz, które są istotne na etapie przygotowawczym. W przypadku późniejszej akceptacji zakresu zadania i uzgodnieniu przez Ministra Infrastruktury Programu inwestycji, zostanie przeprowadzony proces związany z opracowaniem dokumentacji projektowej oraz pozyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji administracyjnych.

Co za tym idzie, możliwe będzie przedstawienie harmonogramu realizacji. W zależności od przyjętego rozwiązania droga do finału inwestycji może się różnić stopniem złożoności, a co za tym idzie czasem realizacji.

Prezydent Bydgoszczy, marszałek województwa, PKP...

Zanim dojdzie do opracowania Programu inwestycji, w trakcie rozmów i uzgodnień należy uwzględnić także interesariuszy przedsięwzięcia. To Prezydent Miasta Bydgoszcz - włodarz miasta na prawach powiatu; PKP PLK - współużytkownik mostu; Marszałek Województwa - podmiot zainteresowany przeprowadzeniem przez Wisłę linii łączącej systemy tramwajowe w Bydgoszczy i Toruniu. Plany Miasta, PKP PLK, jak i samorządu województwa mają istotny wpływ na kształt przyjętych w finale rozwiązań. Nie należy też zapominać, że most otoczony jest obszarami cennymi dla środowiska naturalnego.

Wystąpiliśmy do Prezydenta Miasta Bydgoszczy z pytaniem o plany Miasta Bydgoszczy na zagospodarowanie terenów przylegających do mostu, w tym przede wszystkim dojazd do obiektu, wskazując, że wariant inwestycyjny polegający na budowie nowego mostu będzie wymagał przebudowy skrzyżowania - Ronda dr. Stefana Buxakowskiego - informuje GDDKiA.

Tramwajem przez most Fordoński?

Dyrekcja wystąpiła także do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z pismem, w którym poinformowano, że w rozważaniach dotyczących optymalnego wariantu realizacyjnego, uwzględniono zgłaszany przez Urząd Marszałkowski postulat, zlokalizowania na przeprawie mostowej przez Wisłę linii tramwajowej.

Jako, że przeprawa mostowa przez Wisłę w Fordonie jest kluczowa przede wszystkim dla mieszkańców Bydgoszczy oraz mieszkańców gminy Dabrowa Chełmińska, jak również dla sieci połączeń drogowych województwa kujawsko-pomorskiego, w pracach przygotowawczych należy rozważyć wszelkie aspekty mogące wpłynąć na finalny kształt inwestycji.

W latach 2011-2021 na bieżące utrzymanie oraz wykonanie nowego zabezpieczenia antykorozyjnego kratownicy od poziomu jezdni do wysokości 2 m wydaliśmy ok. 1,7 mln zł - informuje GDDKiA

W ramach tych wydatków wykonano m.in. remonty cząstkowe nawierzchni jezdni, nowe zabezpieczenia antykorozyjne kratownicy, konserwacje łożysk, likwidację ubytków nawierzchni chodników, lokalne naprawy betonu, zamalowywanie graffiti, wymianę drobnych elementów konstrukcji stalowej. W latach, w których nie podejmowano działań inwestycyjnych, koszty bieżącego utrzymania mieściły się w przedziale 30-40 tys. zł rocznie. Znajdujące się na moście torowisko kolejowe utrzymywane jest przez PKP PKL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo