– Spotykamy się dziś na urodzinach Andrzeja Szwalbego. To wielki twórca, budowniczy bydgoskiej kultury i obiektów kulturalnych. Przyczynił się w znacznej mierze do budowy Filharmonii Pomorskiej, ale także do utworzenia kolejnych instytucji, jak Opera Nova, Akademia Muzyczna, a także Galeria miejska bwa – mówiła Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.
Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy 2023 roku jest nad Brdą Rokiem Andrzeja Szwalbego. Do tej pory uczczeniu jego osoby i dorobku poświęconych było wiele wystaw, debat, koncertów oraz wykładów. – Przez pół roku wydarzyło się bardzo dużo, a sporo jeszcze przed nami – powiedziała Marzena Matowska, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury. Jednym z ważniejszych kulturalnych akcentów będzie etiuda filmowa poświęcona Andrzejowi Szwalbemu.
– Dla większości ten tramwaj to jeden z kilkudziesięciu tramwajów Swing, które wyprodukowała PESA Bydgoszcz dla komunikacji w mieście. Jednak dla tych, którzy rozumieją tożsamość Bydgoszczy jest to tramwaj z numerem 174 im. Andrzeja Szwalbego. Jestem przekonany, że bez niego Bydgoszcz i my sami bylibyśmy zupełnie inni – powiedział Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży rynku tramwajowego PESA.
W piątek tramwajem można przejechać się na linii nr 8. W kolejnych dniach skład będzie rotacyjnie pojawiał się na innych trasach. – Od samego początku chcieliśmy, żeby ten tramwaj pozostał w czarno-białej kolorystyce, nawiązując do klawiszy fortepianów. Wkomponowaliśmy w sylwetę pojazdu trzy bardzo ważne obiekty architektoniczne, do których powstania przyczynił się Andrzej Szwalbe – dodała Marta Wota, projektantka wzornictwa przemysłowego zespołu designerskiego PESA.
Na tramwaju można odnaleźć Filharmonię Pomorską, Akademię Muzyczną oraz Operę Nova. Zaprojektowano również specjalne liternictwo, w którym można odnaleźć motyw pięciolinii. – Zdajemy sobie sprawę, że to tylko krótki wycinek bardzo ciekawej historii pana Andrzeja Szwalbego, ale mamy nadzieję, że będzie to źródło ruchomej inspiracji dla mieszkańców i turystów – stwierdziła projektantka.
