Złe informacje dla Bydgoszczy płyną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage w Toruniu. Czy to oznacza, że w perspektywie kilku lat Bydgoszcz straci festiwal?
Camerimage wraca do Torunia?
Sygnatariusze deklaracji spotkali się 20 grudnia 2017 roku w Warszawie. Jak czytamy na stornie internetowej ministerstwa, w liście wskazują na... "możliwość realizacji w Toruniu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage, po tym jak w pobliżu Jordanek powstanie wielofunkcyjne Centrum Festiwalowo-Kongresowe".
"Wicepremier Piotr Gliński zadeklarował akceptację działań zmierzających do utworzenia Centrum Festiwalowo-Kongresowego, a także w miarę możliwości utworzenia tam państwowej instytucji kultury oraz ocenę możliwości wsparcia inwestycji, szczególnie przy udziale środków unijnych" - pisze ministerstwo.

"Prezydent Torunia Michał Zaleski zadeklarował w imieniu Gminy Miasta Toruń podjęcie się roli inwestora Centrum Festiwalowo-Kongresowego, doprowadzenia do udziału finansowego Gminy Miasta Toruń w inwestycji, prowadzenie w porozumienia z pozostałymi sygnatariuszami prac przygotowawczych dla inwestycji i zapewnienie rezerwacji ok. 7000 m2 gruntu w lokalizacji Jordanek na cel budowy Centrum" - czytamy w komunikacie.
Marek Żydowicz deklaruje...
Co zadeklarował twórca Festiwalu Camerimage Marek Żydowicz?
"W liście intencyjnym zapisana została deklaracja udzielenia prawa do marki Camerimage do nazwy nadanej Centrum Festiwalowo-Kongresowemu oraz organizowanie w obiekcie Festiwalu Camerimage, promowanie Centrum w Polsce i za granicą, podjęcie skutecznych starań o zdobycie funduszy na tę inwestycję oraz wniesienie do inwestycji cesji do umowy na projekt architektoniczny Centrum Festiwalowo-Kongresowego istniejącej już koncepcji Camerimage Łódź Center wraz ze zgodą architekta na dostosowanie projektu do potrzeb inwestycji w Toruniu".
Podpisany w środę list intencyjny jest wstępną deklaracją. Ewentualne kolejne zobowiązania będą zawierane w odrębnych dokumentach.
Sygnatariusze deklaracji spotkali się 20 grudnia 2017 roku w Warszawie. W liście wskazują na możliwość realizacji w Toruniu kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage
Niedawno Marek Żydowicz porozumiał się z władzami Bydgoszczy
Informacja o porozumieniu z Toruniem jest o tyle zaskakująca, że niedawno władze Bydgoszczy informowały o porozumieniu z Markiem Żydowiczem w sprawie warunków przedłużenia umowy na kolejne 4 lata (strony jednak zagwarantowały sobie możliwość wcześniejszego wypowiedzenia; umowę w styczniu miała zatwierdzić Rada Miasta Bydgoszczy).
- Nie chcemy na razie mówić o szczegółach finansowych. Ma to być umowa wieloletnia, dlatego musi najpierw przejść przez Radę Miasta. Projekt uchwały zostanie przedstawiony radnym podczas styczniowej sesji - mówiła niedawno Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta miasta.
Długie prośby o budowę centrum w Bydgoszczy
Przypomnijmy, organizator festiwalu Marek Żydowicz od lat zabiega o to, by w Bydgoszczy powstało centrum filmowe.
***
Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta Bydgoszczy, powiedziała, że nie będzie komentować sprawy.
***
Zobacz również
Święta w 2018 roku. Zaplanuj sobie długi weekend!
Prognoza pogody (TVN Meteo, x-news)
