https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń w nocy bez lekarzy?

Szymon Spandowski, ml, tw
Archiwum Polska Press / zdjęcie ilustracyjne
Zarząd Lecznic Citomed w Toruniu poinformował, że od 1 lipca spółka przestaje świadczyć usługi nocnej i świątecznej opieki medycznej. Co zrobić gdy zachorujemy w nocy?

Lecznice Citomed, które zapewniają nocną i świąteczną obsługę medyczną w prawobrzeżnej części Torunia, od 1 lipca nie będą już świadczyły tego typu usług. Czy system opieki medycznej w mieście czeka zawał?

Na stronie internetowej toruńskiego Citomedu pojawił się komunikat, że z powodu wygaśnięcia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia placówki przy ulicy Skłodowskiej-Curie 73 oraz Tuwima 9 przestaną świadczyć usługi nocnej i świątecznej opieki medycznej. Wiadomość z niepokojem przyjęli nie tylko pacjenci, ale również medycy.

- Sytuacja jest przerażająca - mówi nam jeden z lekarzy szpitala przy ulicy Batorego. - Został tydzień, a nie wiadomo, kto będzie prowadził nocną i świąteczną opiekę w prawobrzeżnym Toruniu po 1 lipca.

Czytaj też: Pojechał do wypadku i uratował duszące się dziecko

Według naszych informacji Citomed jest gotów podpisać aneks do umowy, ale na nowych, korzystniejszych warunkach.

- Znamy sytuację i w związku z tym 19 czerwca ogłosiliśmy rokowania - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. - Zostały do nich zaproszone trzy jednostki. Na złożenie ofert mają czas do 26 czerwca, rozstrzygnięcie jest zaplanowane na 29 czerwca.

Nasz rozmówca ze Specjalistycznego Szpitala Miejskiego uważa jednak, że sukces tych negocjacji nie jest pewny, a fiasko może zakończyć się szturmem pacjentów na lecznicę przy Batorego. Więcej - strona 5

Mieszkańcy lewobrzeżnej części Torunia, którzy w nocy lub w święta potrzebowali pomocy lekarza, szukali jej w przychodni na Rudaku. Mogą na nią liczyć nadal, Rudak-Med przedłużył bowiem swoją umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i dalej będzie świadczyć tego typu usługi.

Na prawym brzegu Wisły taką funkcję pełniły lecznice Citomedu.

Placówki przy ulicy Tuwima i Skłodowskiej-Curie działały „po godzinach” na mocy podpisanej z NFZ-em umowy obowiązującej do końca ubiegłego roku i później przedłużonej aneksem do końca czerwca 2017. Co się stanie po upływie tego terminu? Odpowiedź znajduje się na stronie internetowej Citomedu, gdzie pojawił się taki komunikat.

„Zarząd Lecznic Citomed uprzejmie informuje, że z dniem 1 lipca 2017 przestajemy świadczyć usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w naszych placówkach przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73 oraz Tuwima 9, z powodu wygaśnięcia umowy z NFZ-em. Jednocześnie informujemy, że w przychodni przy ul. M. Skłodowskiej-Curie gabinety internistyczne i pediatryczne czynne będą do godziny 20 w ramach świadczeń prywatnych”.

Czytaj więcej na kolejnej stronie >>>>>>

Czytaj również: Sanepid zamknął kąpielisko w Kamionkach

Kujawsko-pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia 19 czerwca ogłosił rokowania, zapraszając do udziału w nich przedstawicieli trzech placówek. Szczegółów, w tym nazw firm, NFZ nie zdradza. Mają one zostać podane do wiadomości 29 czerwca, kiedy rokowania powinny zostać rozstrzygnięte.

Według naszych informacji dwie z zaproszonych do rozmów lecznic z różnych powodów w nocną i świąteczną opiekę w prawobrzeżnym Toruniu angażować się nie chcą. Trzecią z nich ma być Citomed, którego przedstawiciele podobno są skłonni podpisać nową umowę, ale na korzystniejszych warunkach, co znów budzi zastrzeżenia NFZ-u.

Szturm na Batorego?

- W tej sytuacji możliwe więc, że ta opieka spadnie na nasz szpital. A każdy, kto był w naszej izbie przyjęć, wie, co tam się dzieje - mówi cytowany przez nas na pierwszej stronie lekarz ze szpitala miejskiego przy ulicy Batorego. - Przyjęcie pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki jest po prostu niewyobrażalne.

Barbara Nawrocka, rzeczniczka wojewódzkiego oddziału NFZ-u jest mimo to dobrej myśli.

- Mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia - mówi rzeczniczka.

W sieci szpitali

Problem dotyczy opieki nocnej i świątecznej przez najbliższe miesiące, od października bowiem mamy się znaleźć w sieci szpitali.

Wprowadzone wiosną przepisy zakładają utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Będą mogły się w niej znaleźć tylko te placówki, które mają od ponad dwóch lat umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i gdzie działa izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy.

Listę tych placówek mamy poznać do 27 czerwca. Wiadomo, że zostaną one podzielone na kilka różnych poziomów.

Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ-em.

Zobacz także:

NowosciTorun

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Król
żadna polska świnia na lekarza nie zasługuje. I nie to że wy wszystkie dla mnie zwykłe k**** jesteście tylko to jest prawda. Każdy polak to zwykła k****!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
t
tak bywa
kiedyś "wygrali" przetarg a teraz przegrali w NFZ? co następny prywaciarzyk w kolejce? z innej opcji politycznej
s
schorowany
popieram przywrócić państwowe pogotowie ratunkowe w mieście przy szpitalach i nie nabijać kabzy prywatnej kaście
c
chory
bardzo dobrze że NFZ nie podpisał umowy z prywaciarzem biorą kasę z NFZ i prowadzą usługi medyczne płatne, czas oddzielić prywatne usługi medyczne -lekarskie od państwowych i wara od naszych składek prywaciarzom czemu zlikwidowano Pogotowie Ratunkowe na Konstytucji? kto miał w tym interes?
p
pacjent
czekamy na PAŃSTWOWE Pogotowie Ratunkowe przy Szpitalu Dziecięcym gdzie jest infrastruktura , zaplecze medyczne i dojazdy wszystkich linii tak jak było kiedyś dość prywaciarskich usług za nasze składki
T
TorTor
A UM będzie w Toruniu :)
T
TorTor
Bo po co? Nawet do dentysty, to torunianie wolą jeździć do Ciechocinka :)
b
brodnica pany
Do najwiekszego miasta w województwie nie macie daleko,więc po co ten lament,w takiej samej sytuacji sa miasta rangi Torunia,czyli Piła,Konin,Zamośc,Chełm
G
Gość
2000 to może rocznie oddajesz z zasiłku dla bezrobotnych.
G
Gość
skoro nie zamierza uruchomić w Toruniu wydziału lekarskiego i oddać Bydgoszczy-byłą AMB, którą zwinął w 2004 tow. Jan Kopcewicz, były 4-krotny rektor tej ubeckiej szkoły.
m
mireKwiatkowski
co rok biała kasta szantażuje podatnika.
P
Pol
Kiedyś, to rzeczywiście tak można było robić, tylko miałeś pewność że się do jakiegoś lekarza następnego dnia dostaniesz! A teraz to czasami kilka dni trzeba czekać bo "nie ma miejsc". A co zrobisz z małym dzieckiem gdy zachoruje w piątek po południu? Poczekasz do poniedziałku? A w poniedziałek powiedzą Ci, że najbliższy wolny termin w piątek!
m
mggm
tu należy zadać pytanie jak to możliwe ze te PIS-owskie patałachy z NFZ dopuściły do tego że ten temat jest załatwiany na tydzień przed 1 lipca????
kiedy juz minimum od kwietnia wiadomo ze Citomed nie przedłuży umowy
ale oczywiscie wszystko jest załatwiane w sposób partyzancki, czyli byle załatwić, byle sie w papierach zgadzało ze dalej funkcjonuje Nocna Pomoc.
Wiadomo ze wielu z pacjentów udaje sie do Nocnej.. z pierdołami ale generalnie to własnie ten "zwykły" chory straci nawięcej
C
Człek
Bo jak się z pierdołą po nocy łazi po lekarzach to tak jest. Kiedyś człowiek brał ibuprom i czekał do rana, żeby pójść do swojego rodzinnego. A teraz wielka panika bo citomed zamknięty. W dupach się poprzewracało
o
oko
Najlepszym rozwiązaniem byłyby dyżury nocne Przychodni przy ulicy Uniwersyteckiej ..!
Jest duża , położona centralnie w mieście , blisko Starówki .
W pobliżu krzyżują się się najważniejsze linie komunikacyjne .
Chorzy powinni mieć ułatwioną drogę do lekarza , część z nich nie posiada rodziny
i samochodów , niektórzy to turyści . Nie powinni błąkać się po nieznajomych dzielnicach ..!
Panie prezydencie Zaleski ... to jest akurat temat akurat dla Pana ..!
Szanowna Redakcjo , wypada zawiadomić prezydenta ..!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski