Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (kwiecień-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-listopad). Warto się chronić przed tymi groźnymi pajęczakami bo przenoszą poważne choroby których konsekwencja może być nawet śmierć.
W naszym kraju te pajęczaki występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus). Kleszcze żyją głównie:
- w lasach liściastych i mieszanych;
- na obszarach trawiastych;
- w gęstych zaroślach, paprociach;
- na terenach zieleni miejskiej.
Kleszcze szczególnie przyciąga ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę.
Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
Zobacz także: W ten sposób uchronisz się przed kleszczami. Oto najlepsze patenty - warto o nich pamiętać w 2023 roku
To przyciąga kleszcze. Warto to wiedzieć
Kleszcze to jedne z najgorszych pajęczaków. Kleszcze, poprzez ukłucie, mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu. Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Zobaczcie co przyciąga te pajęczaki do nas. Szczegóły znajdziecie w poniższej galerii:
