https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To niecodziennie się zdarza

Paweł Antonkiewicz
Minęło dziesięć lat od podpisania umowy o współpracy między Nakłem a niemieckim miastem Elsterwerda. Partnerów skojarzył orędownik pojednania, doktor Gustav Bekker.

Minęło dziesięć lat od podpisania umowy o współpracy między Nakłem a niemieckim miastem Elsterwerda. Partnerów skojarzył orędownik pojednania, doktor Gustav Bekker.

<!** Image 2 align=right alt="Image 137918" sub="Hołd zmarłym polskim jeńcom wojennym na cmentarzu Elsterwerda-Biehle złożyli uczniowie Zespołu Szkół w Potulicach / Fot. Rodryk Szamlewski">- Rocznicę tego porozumienia obchodziliśmy w Elsterwerdzie, ponieważ nasi partnerzy połączyli ją z dwudziestą rocznica zburzenia muru berlińskiego. I chyba słusznie, bo nasze kontakty wpisują się przecież w zapoczątkowane wtedy starania o budowanie nowych relacji między Polakami i Niemcami - mówi Zenon Grzegorek, burmistrz Nakła, który razem z delegacją władz gminy przebywał niedawno w Niemczech.

„Współpraca ta ma służyć porozumieniu mieszkańców obydwu miast, a w szczególności nawiązywaniu i pogłębianiu przyjaźni między młodzieżą” - napisano w zawartej 23 października 1999 roku umowie partnerskiej między Nakłem i Elsterwerdą w Niemczech.

<!** reklama>- I obie strony do dzisiaj rzetelnie wywiązują z tego zobowiązania, powoli przełamując bariery tragicznej historii z lat wojny i kilku po nich, pamiętanych szczególnie przez starsze pokolenie - dodaje Andrzej Krupiński, zastępca burmistrza. - Utrzymujemy stałe kontakty. Za Odrę wyjeżdżają nasi uczniowie, w gminie gościmy Niemców, nawiązaliśmy też współpracę w dziedzinie kultury i sportu.

Tę współpracę widać w Nakle i Elsterwerdzie, ale dostrzega się także w polskiej ambasadzie w Berlinie.

- Rozmawiałem o tym z radcą-ministrem, Zbigniewem Zarębą. Nie krył miłego zaskoczenia, wywołanego naszymi częstymi kontaktami. Ocenił, że na chyba 600 partnerskich umów między miejscowościami w Polsce i Niemczech, realizacja naszej może uchodzić za wzorcową. Jest w tej ocenie uznanie dla nas, ale też dla naszych partnerów. To niecodziennie się zdarza - mówił mi minister Zaręba - aby Niemcy stawiali Polakom pomniki i upamiętniali w taki sposób ich tragiczne losy, fundując na cmentarzu Elsterwedra-Biehle tablicę poświęconą polskim jeńcom z okresu drugiej wojny światowej - podkreśla burmistrz.

Świętowali rocznice

W rocznicowych obchodach w Elsterwerdzie, oprócz burmistrzów, uczestniczyli: przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Jedynak, radny Rafał Mróz, kierownik referatu promocji Rodryk Szamlewski oraz uczniowie Zespołu Szkół w Potulicach z dyrektorem Jackiem Kiersznickim.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski