https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyjaźń rodziła się w bólach

Jarosław Hejenkowski
Prawie każdy inowrocławianin wie, które miasto jest partnerem jego rodzinnego grodu. Ale współpraca rozkwitła dopiero w ostatnich latach. Wcześniej była okazjonalna.

Prawie każdy inowrocławianin wie, które miasto jest partnerem jego rodzinnego grodu. Ale współpraca rozkwitła dopiero w ostatnich latach. Wcześniej była okazjonalna.

<!** Image 2 align=right alt="Image 125067" sub="Podczas jubileuszu wystąpiły chóry „Halka” i „Quartettverein”, a prezydent Brejza, burmistrz Klaus Mueller-Zahlmann oraz szefowe kół współpracy Renate Aufderheide i Katarzyna Nawrocka podpisali dokument o odnowieniu współpracy / Fot. Nadesłane">Dwie dekady temu, choć rozpisywała się o tym prasa, niewielu inowrocławian miało pojęcie, gdzie jest i jak się pisze nazwę Bad Oeynhausen. Ówczesne władze podkreślały znaczenie współpracy, ale za słowami nie szły czyny. Kontakty obu uzdrowiskowych miast były okazjonalne.

Bodźcem do ich reaktywacji stała się wizyta delegacji niemieckiej podczas otwarcia rąbińskiej hali, a później podróż nowego prezydenta Ryszarda Brejzy za Odrę. Ze wstydem dowiedział się on wtedy, że w mieście partnerskim jest Inowrocław Platz, a na Kujawach nie ma analogicznego i szybko skwerowi przed halą nadano imię placu Bad Oeynhausen.

Dziś, choć oba miasta dzieli kilkaset kilometrów, kontakty są utrzymywane regularnie. Włodarz wrócił właśnie z grupą inowrocławian z uroczystości dwóch dekad współpracy.

<!** reklama>- Z okazji 20-lecia partnerstwa potwierdzamy przyjaźń pomiędzy Inowrocławiem i Bad Oeynhausen oraz wiążemy z tym nadzieję, że na ideałach umowy z 1989 r. będzie ona intensywnie kontynuowana - na takim dokumencie, zawierającym także wypunktowane postanowienia sprzed dwudziestu lat, podpisali się obecni włodarze miast.

Sam pobyt kilkudziesięciu inowrocławian nie był jednak tak oficjalny. Towarzyszyły mu występy łączonych chórów z obu miast oraz zwiedzanie. Bo przecież niemieckie miasto to także kurort.

Ciepło zostało też przyjęte, wspólne z obcojęzycznymi śpiewakami, wykonanie po polsku pieśni „Inowrocławskie Solanki”. - Bardzo wzruszające było dla mnie usłyszeć tę piękną piosenkę w centrum równie pięknego parku uzdrowiskowego - przyznaje Ryszard Brejza.

Kujawski włodarz zaprosił już Klausa Muellera-Zahlmanna do Polski w przyszłym roku. Wizyta ma być związana z zakończeniem jednej z inwestycji. Nie podano jednak jakiej.

Bad Oeynhausen jest jedynym miastem partnerskim Inowrocławia. Miało ono za rządów lewicy okazjonalne kontakty z francuskim Fismes oraz angielskim Wear Valley, które współpracowały z Niemcami. Te szybko jednak ostygły.

Warto wiedzieć

  • Bad Oeynhausen leży w Nadrenii-Westfalii, między Hannoverem a Bielefeld.
  • Oba miasta dzieli blisko 800 kilometrów.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski