Dwa dni trwały obchody IX Spotkań Polsko-Niemieckich. Ich efektem jest podpisanie umów partnerskich między szkołami w Nakle i Potulicach oraz Elsterwerdzie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 33364" sub="Gustav Becker otrzymuje medal „Zasłużony dla Powiatu Nakielskiego” od starosty Piotra Hemmerlinga">Uroczystości rozpoczęły się w piątek w I LO w Nakle. Doszło tam do podpisania umowy partnerskiej między „Krzywoustym” a szkołą w mieście Elsterwerda.
Słuszna decyzja
- Jest to kolejny etap rozwoju partnerstwa między powiatem nakielskim a Elbe-Elster - mówił podczas uroczystości starosta nakielski, Piotr Hemmerling. - Patrząc z perspektywy czasu, trzeba uznać, że decyzja o podjęciu współpracy była słuszna. Przynosi ona wymierne korzyści, między innymi, dla naszej młodzieży.
<!** reklama left>Po podpisaniu umowy uhonorowano Gustava Beckera medalem „Zasłużony dla Powiatu Nakielskiego”. Jest on drugą osobą, po Rafale Blechaczu, odznaczoną tym medalem. - To z inicjatywy Gustava Beckera doszło do podpisania umowy partnerskiej między powiatem nakielskim i Elbe-Elster - mówił Andrzej Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nakła, wnioskodawcy przyznania medalu.
Podobną umowę podpisały gmina Nakło i miasto Elsterwerda. Porozumienia umożliwiły liczne wymiany młodzieży, uczestnictwo drużyn sportowych i zespołów muzycznych w imprezach organizowanych przez oba powiaty. Efektem wzajemnych kontaktów są również turnieje piłkarskie oraz oficjalne spotkania przedstawicieli samorządów.
Razem od Unii
W sobotę uroczystości odbyły się w Potulicach. Na tamtejszym cmentarzu doszło do symbolicznego spotkania byłych więźniów potulickiego obozu z Polski i Niemiec. Po nabożeństwie ekumenicznym, celebrowanym przez pastora Klausa Zimmermanna i księdza Wojciecha Necela, złożono wiązanki kwiatów pod pomnikami ofiar obozu. Po uroczystościach na cmentarzu podpisano kolejną umowę, tym razem między Zespołem Szkół im. Dzieci Potulic a Oberschule Elsterwerda. Zarówno w Nakle, jak i w Potulicach, Gustav Becker stwierdził, iż formalne potwierdzenie współpracy między szkołami jest szczególnie ważne dla młodzieży w Polsce i Niemczech. - To ci młodzi ludzie będą w przyszłości decydować o wzajemnych relacjach między naszymi narodami. W ich ręce oddajemy to, co udało nam się dotychczas dokonać na rzecz pojednania - mówił Gustav Becker. - Z nadzieją czekam na symboliczny moment, kiedy na ślubnym kobiercu staną młodzi ludzie z powiatu nakielskiego i Elbe-Elster - dodał żartobliwie niemiecki gość.
Wicestarosta nakielski, Sławomir Napierała, poinformował nas, że podczas spotkań rozmawiano również o planach intensyfikacji wzajemnych działań na rzecz rozwoju kultury, nauki i gospodarki. Pomóc w tym mają, między innymi, wzajemne starania o środki unijne.