
Sok z ananasa (dzięki temu, że zawiera wspomnianą już bromelainę) ma właściwości odkażające, koi świąd i łagodzi skórne odczyny powstałe po ukąszeniu owadów, wpływa na szybsze leczenie ran pooperacyjnych, oparzeniowych i powstałych wskutek urazów.
Bromelaina przyspiesza działanie układu trawiennego, zapobiega zaparciom i wzdęciom, dlatego ananas i sok z ananasa wskazany jest w dietach odchudzających.
Uwaga - ananas poddany obróbce termicznej traci wspomniane właściwości! Ananas bogaty jest w błonnik, który pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości. Błonnik oczyszcza organizm z toksyn.
Kto nie powinien spożywać ananasa i dlaczego? ►►►

Uwaga, nie każdemu jedzenie ananasa może pomagać. Są przeciwskazania do spożywania ananasa. To między innymi alergie. Ananasa nie powinny jeść osoby, u których stwierdzono alergię na te produkty:
► pszenica
► seler
► marchew
► koper włoski
► pyłki traw
► bromelainę
Unikać spożywania ananasa powinny osoby cierpiące na te choroby:
► wrzody żołądka
► wątroby
► nerek
► dwunastnicy
► nadkwasotę
Zażywasz te leki? Nie jedz ananasa! ►►►

Spożywanie ananasa powinni kontrolować chorujący na cukrzycę. Ananas zawiera wiele cukrów prostych, a te szybko i w znacznym stopniu podwyższają poziom glukozy we krwi. Diabetycy nie powinni spożywać ananasów w postaci suszonej i krojonej, zalanej w syropie z puszki.
Jeśli zażywasz te leki, również nie jedz ananasa!
Ananas wchodzi w interakcję z niektórymi lekami. Jeśli je zażywasz, nie spożywaj ananasa i nie pij soku z ananasa:
► antybiotyki (szczególnie teracyklina i amoksycylina)
► leki przeciwzakrzepowe
► leki uspokajające
Co stanie się, jeśli zażywamy leki i spożywamy ananasa lub pijemy sok z ananasa? Ananas zwiększa wchłanianie substancji czynnych zawartych w farmaceutykach przez organizm. To potęguje działanie leków i prowadzi do ryzyka wystąpienia niepożądanych i ubocznych efektów leków, co może być grroźne dla zdrowia.
