Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tereny pozachemowskie - instalacja do remediacji rozpoczęła pracę [zdjęcia]

OPRAC.:
Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Ruszył proces oczyszczania ze szkodliwych substancji terenów w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem. Na ile będzie skuteczny?

Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów.

Projekt realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wkroczył w docelową fazę oczyszczania wód podziemnych i gruntów w rejonie kompleksu składowisk „Zielona”. Specjalna instalacja stworzy barierę bezpieczeństwa dla mieszkańców Łęgnowa oraz cennych przyrodniczo obszarów NATURA 2000 Dolina Dolnej Wisły. Centrum systemu zlokalizowano w dawnej stacji filtrów, która służyła do przygotowywania wody z Wisły na potrzeby produkcyjne ówczesnych Zakładów Chemicznych Zachem. Obecnie budynek mieści instalację do oczyszczania wody w ramach procesu remediacji.

To Cię może też zainteresować

- Instalacja pracować będzie do lutego 2023 roku. Zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń oraz oczyści powierzchnię ponad 26 ha ze szkodliwych substancji, charakterystycznych dla produkcji przemysłowej dawnego Zachemu - mówi Szymon Kosmalski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. - Rozliczamy wykonawcę nie z czasu remediacji, a z efektów procesu. Na bieżąco będziemy monitorować postępy za pomocą wybudowanej już wcześniej sieci kilkunastu piezometrów, wyposażonych w zestaw automatycznych czujników dla pomiaru określonych parametrów.

Za proces remediacji odpowiada wyłonione w przetargu polsko-francuskie konsorcjum firm Remea Societe par actions simplifiee a associe unique, Remea Sp. z o. o. oraz Menard Sp. z o. o. Budowę i uruchomienie instalacji poprzedził pilotaż, w ramach którego zaprojektowano i wykonano stanowisko doświadczalne. Etap ten pozwolił na przetestowanie innowacyjnego sposobu oczyszczania i wdrożenie odpowiednich modyfikacji na potrzeby docelowego systemu. - Faza badawczo-rozwojowa potwierdziła, że dzięki odpowiedniej technologii efekt ekologiczny zostanie osiągnięty w okresie najbliższych kilkunastu miesięcy – mówi Norbert Kurek, Dyrektor Generalny firmy Remea.

Wartość projektu remediacji wynosi ponad 90 milionów złotych. Zadanie współfinansowane jest ze środków unijnych. - Jesteśmy zdeterminowani, aby oczyszczać kolejne obszary dawnego Zachemu i zabiegać o finanse na ten cel – zapewnia Szymon Kosmalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo