MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teraz lekarze mają tylko dobę na udzielenie pacjentowi porady przez telefon

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Obecnie, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy udziela około 15 tys. porad miesięcznie. Około 10 proc. to teleporady.
Obecnie, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy udziela około 15 tys. porad miesięcznie. Około 10 proc. to teleporady. Tomasz Czachorowski
Lekarze POZ muszą udzielić teleporady w ciągu doby od zgłoszenia - nowa zasada obowiązuje od 4 lutego br. Przychodnie przyszpitalne, od wielu miesięcy, sporadycznie korzystają z możliwości doradzania pacjentom przez telefon.

Teleporada w jeden dzień? Nowy pomysł ministra zdrowia.

Do czwartku (4 lutego 2021 r.) w Polsce zaszczepiono przeciw COVID-19 prawie 1,5 mln osób, w tym ponad 344 tys. drugą dawką. W województwie kujawsko-pomorskim zaszczepiono 73 tys. osób, 17,5 tys. przyjęło już drugą dawkę, która gwarantuje nabycie pełnej odporności. W grupie zaszczepionych są m.in. pracownicy placówek ochrony zdrowia oraz seniorzy powyżej 70 roku życia.

- Dziwię się bardzo, że mimo prowadzonych szczepień personelu medycznego nadal obowiązują niektóre zasady z początku pandemii COVID-19 – mówi nasza czytelniczka.

Bydgoszczanka twierdzi, że w jednej z lokalnych poradni nadal ograniczony jest dostęp do lekarza.

- Chciałam otrzymać skierowanie na badanie poziomu cholesterolu. Okazało się, że po to, by je otrzymać muszę na karteczce napisać czego oczekuję, podać imię, nazwisko i numer PESEL. Karteczkę mam wrzucić do skrzyneczki. Podanie tych danych mailem, jak mi powiedziano, nie wchodzi w grę – wyjaśnia bydgoszczanka.

Bydgoskie szpitale ograniczają liczbę teleporad

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, drugą dawkę podano otrzymało już ok. 2 tys. osób(pracownicy szpitala i innych jednostek medycznych). Natomiast, tylko co dziesiąta porada udzielana jest przez telefon.

- Szpital Jurasza udziela średnio ponad 15 tysięcy porad miesięcznie. Obecnie około 10 proc. udzielana jest w formie teleporady. W ostatnim czasie sukcesywnie staramy się ograniczać liczbę teleporad – uważamy, że bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem jest bardzo ważny i teleporada nie jest w stanie w pełni go zastąpić. Nasz personel jest już w większości zaszczepiony II dawką, więc liczba udzielanych teleporad będzie w kolejnych miesiącach malała – zapewnia Marta Laska, rzeczniczka szpitala im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy zaszczepiono ok. 70 proc. wszystkich pracowników. Dlatego też od połowy lutego przywracany będzie tradycyjny system pracy. Oznacza to, że np. pracownicy administracji nie będą już mogli zdalnie wykonywać swoich obowiązków służbowych.

- Już w ubiegłym roku staraliśmy się ograniczyć do minimum liczbę porad udzielanych telefonicznie – tłumaczy Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitala im. dr. Biziela. - W ramach teleporady omawiano wyniki badań lub ustalano dawki leków.

We wszystkich przypadkach, w których trzeba było np. przeprowadzić diagnozę lub ją uaktualnić, ponieważ stan pacjenta się zmienił, chory przyjmowany był w gabinecie lekarskim.

Lekarz ma dobę na udzielenie teleporady

Warto dodać, że w jednostkach podstawowej opieki zdrowotnej, prowadzonych przez lekarzy rodzinnych zmieniły się zasady udzielania teleporad. Zgodnie z poleceniem resortu zdrowia, w czwartek (4 lutego) weszła w życie nowelizacja standardów udzielania teleporad.
-  Wprowadzał on obowiązek udzielania teleporady nie później niż w pierwszy dzień roboczy następujący po dniu zgłoszenia się pacjenta. Nowe przepisy skrytykowała Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Podnosiła ona, że nie będzie można zapisać pacjenta na teleporadę w późniejszym terminie, nawet jeśli pacjent sam wyrazi taką wolę – czytamy w artykule opublikowanym na portalu cowzdrowiu.pl.

Federacja Porozumienie Zielonogórskie w połowie stycznia, czyli wtedy kiedy opublikowano projekt noweli, wskazywała na kilka ważnych kwestii.
- Projekt nie był z nami konsultowany – twierdził Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego (wypowiedź z 14 stycznia 2021 r.) - Nie po raz pierwszy wprowadza się bez nas zasady, które nas dotyczą, co jest niedobrą praktyką. Tym razem wyjątkowo bulwersuje fakt, że zmienia się standardy organizacyjne teleporady dosłownie w przeddzień rozpoczęcia procesu szczepień przeciwko COVID-19 w podmiotach podstawowej opieki zdrowotnej(…) Przychodnie POZ zostaną obciążone dodatkowymi obowiązkami. Będziemy kwalifikować do szczepień i szczepić, do tego dojdzie też sprawozdawczość(…) Nie spodziewaliśmy się, że zamiast wsparcia, otrzymamy kolejny odgórny nakaz, w dodatku drastycznie mijający się z realiami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski