Na finiszu jest budowa nowej ulicy na terenach byłego Rometu i sieci wodociągowej. Czy to zwiastun tego, że wkrótce powstanie szwedzki sklep w Bydgoszczy?
<!** Image 3 align=none alt="Image 212322" sub="Zwężone zostały ulice Łowicka i Wiślana. Pomiędzy nimi powstaje zupełnie nowa droga. (Fot. Tomasz Czachorowski)">
W związku z tą inwestycją zwężone zostały ulice Łowicka i Wiślana. Pomiędzy nimi powstaje zupełnie nowa droga. W połowie trasy zaprojektowano również rondo o średnicy 32 metrów. - Powstaje też większa część ulicy od ronda w kierunku węzła Fordońska-Rejewskiego. Wykonane jest 60 procent prac - wyjaśnia rzeczniczka koncernu IKEA, Karolina Horoszczak.
Na razie bez zmian
Dopiero w kolejnym etapie rozbudowany zostanie węzeł przy Fordońskiej. To pozwoliłoby na przelotowej arterii od Sochaczewskiej do Suchej wyeliminować wszystkie skrzyżowania z relacjami skręcania w lewo i sygnalizacje.
<!** reklama>
Kierowcy dopytują już, czy wraz z otwarciem nowego łącznika możliwe będzie zlikwidowanie wyjazdu z ulicy Wiślanej w lewo w Fordońską. W ten sposób na ulicy nie tworzyłyby się korki. - Na razie nie planujemy takich zmian. Do czasu przebudowania węzła Fordońska-Rejewskiego utrzymamy możliwość skręcania z Wiślanej w lewo - mówią drogowcy.
IKEA musiała rozpocząć prace przy przebudowie dróg, ponieważ kończyła się ważność pozwolenia na budowę.
Rezygnacja mało prawdopodobna
- Zostało ono wydane w czerwcu 2010 roku i dotyczyło sklepu wraz z parkingami i drogami wewnętrznymi. Warto jednak podkreślić, że inwestor w ciągu trzech lat mógł rozpocząć jakiekolwiek prace, nawet geodezyjne, co sprawiłoby, że nadal byłoby ono ważne. W ubiegłym roku wydaliśmy natomiast pozwolenie na budowę przyłączy wodociągowych, sanitarnych i energetycznych - wyjaśnia dyrektor Wydziału Administracji Budowlanej UM, Katarzyna Karczmarz-Łaskarzewska.
Inwestor nadal jednak nie podaje, kiedy ruszy z budową sklepu. Rezygnacja jest jednak mało prawdopodobna. Wszystkie wjazdy na parking zostały zaprojektowane pod obiekt Ikei. Poza tym po sprzedaży terenu właściciel musiałby wystąpić o nowe pozwolenia na budowę. Te zgodnie ze zmienionymi przepisami nie zostałyby wydane, ponieważ na tym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Konieczne byłoby jego uchwalenie przez radnych.
***
Mieli rozpocząć budowę w 2011. Wycofali się
Market, który ma powstać w Bydgoszczy, byłby jednym z największych spośród wszystkich w Polsce.
Projekt opracowany przez szwedzką sieć zakłada urządzenie salonu o powierzchni 34 tysięcy metrów kwadratowych. IKEA w ostatnich latach podjęła próbę jego zmiany na mniejszy, ale wiązałoby się to z utratą pozwoleń.
Możliwe jest jednak jeszcze podzielenie inwestycji na etapy. IKEA zapowiadała rozpoczęcie prac w 2011 roku. Następnie wycofała się z tej deklaracji. Wcześniej na drodze sądowej starała się przejąć dodatkowe tereny pod budowę marketu.
